Öğrenciler, 2023-2024 öğretim yılında yapılan değişikler sonucunda devamsızlıktan sınıfta kalınır mı, kalınmaz mı? bu sorunun yanıtını merak ediyor. Bu yıl okullar 14 Haziran 2024 Cuma günü kapanacak ve milyonlarca öğrenci yaz tatiline çıkacak. Öğrenciler karnelerini almadan devamsızlık durumlarına dair hummalı bir araştırma içine girdiler. En çok araştırılan sorular arasında da “Ortaokulda devamsızlıktan sınıfta kalma var mı? 1 dersten kalınca belge alınır mı?” yer aldı. İşte bu soruların merak edilen yanıtları…

ORTAOKULDA DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALMA VAR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl için bir dizi değişikliğe gitti. Mevzuattaki devamsızlık koşulları düzenlendi. Hal böyle olunca öğrenciler de bu yeni düzenlemede nelerin olduğunu sene sonuna doğru merak etmeye başladı. Devamsızlıktan kalma konusu ise en çok merak edilen konulardan biri oldu. Ortaokul öğrencileri de devamsızlıktan kalınıp kalınmayacağını öğrenmek istiyorlar.

Ortaokulda Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliğine göre devamsızlıktan kalma gibi bir durum yok. Eğer yıl sonu ortalaması 45 puandan düşük olan öğrenciler varsa bu duruma da Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) karar vereceği açıklandı.

1 DERSTEN KALINCA BELGE ALINIR MI?

Bakanlığın bu yıl için eğitim-öğretim süreçlerinde yaptığı değişiklikler merak konusu oldu. Mevzuat düzenlemeleri ile liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi. Sınıf tekrarı yeniden uygulanacak ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı.

Bu çerçevede açık liselere, sadece istisnai durum ve koşullarda olan öğrenciler kayıt olabilecek. Buna ek olarak da liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya son verildi. Yıl sonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilecek.

Tek yani 1 dersten zayıfı bulunan yalnız not ortalaması başarı belgesi için yeterli olan öğrenciler, tek dersten kalınca belge alıp alamayacaklarını merak ediyor. Tek dersten zayıfı olan ya da başka bir ifadeyle 50.00 altında notu bulunan öğrenciler Takdir ve Teşekkür Belgelerini alamazlar.

Kaynak: istiklal.com.tr