Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Muğla'nın Ula ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan "Orman Benim" kampanyasının tanıtımında konuştu.

ÖNLEMLERİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Bakan Yumaklı, programda ormanların iklim değişikliğine karşı en güçlü savunma mekanizması olduğunu vurgulayarak, yaz aylarında orman yangını tehdidinin arttığını belirtti. İklim değişikliğinin Türkiye'yi diğer birçok ülkeden daha fazla etkilediğini söyleyen Yumaklı, orman yangınlarını önlemek için alınan önlemlerin önemini vurguladı. Bakan yumaklı, "İklim değişikliğinin en çok etkilediği ülkelerden biri olarak Türkiye, iklim değişikliğinden kaynaklı orman yangınlarının riski ve tehdidi altında. Bizler alınacak önlemlerle hangi sebeple olursa olsun bu yangınların oluşmasını engelleyecek kabiliyete sahibiz. Orman Benim kampanyasıyla bugün Türkiye'mizin 81 ilinde bir farkındalık, bir algıyı yükseltme çalışmasını inşallah burada hep birlikte başlatmış olacağız." ifadeleri kullandı.

"HER 10 ORMAN YANGININDAN 9'U İNSAN KAYNAKLI"

"Her 10 orman yangınından 9'u insan kaynaklı" diyen Yumaklı, toplumun orman yangınlarına karşı bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Yangına dayanıklı ağaç türleriyle yapılan ağaçlandırma çalışmalarının yangınları önlemede etkili olduğunu belirtti. Ayrıca, ormanların atıklardan ve yangını tetikleyebilecek materyallerden temizlenmesinin hayati öneme sahip olduğunu ifade etti. Bakan Yumaklı "Orman yangınlarıyla mücadelede en önemli hususlardan birinin de ekosistemimizi buna dayanıklı hale getirmek olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda ağaçlandırma faaliyetlerimizi yangına dayanıklı yapraklı türlerle, yaban hayatı için besin kaynağı oluşturacak meyveli ağaçlarla birlikte yeni ağaçlandırma alanlarını oluşturmaya gayret ediyoruz. Unutmayalım ki her 10 orman yangınından 9'u insan kaynaklıdır. Ormana atılan atıklar maalesef bu yangınların büyümesi ve ilerlemesine en büyük sebep. Bunun için ormanlarımızın temiz tutulması hayati öneme haiz. Ülkemizin orman varlığının toplam yüz ölçümünde yüzde 30'luk bir orana denk geldiği de düşünürsek ormanlarımızın çöplerden, atıklardan, yangının başlamasına ya da ilerlemesine sebep olacak malzemelerden, materyallerden, cisimlerden temizlenmiş olması son derece kıymetli." ifadelerini kulandı.

ORMAN YANINI KONUSUNDA DUYALILIK ÇAĞRISI

Yumaklı, orman yangınlarıyla mücadelede halkın duyarlılığına güvendiklerini belirterek, "Orman Benim" kampanyasının farkındalığı artırmayı hedeflediğini söyledi. Kampanya kapsamında, Bakan Yumaklı ve katılımcılar ormanlık alanda yol kenarına atılan çöpleri topladı. Ayrıca, sanatçı Murat Kekilli'nin kampanya için hazırladığı "Orman Benim" şarkısının klibi de etkinlikte gösterildi.

Programa Muğla Valisi İdris Akbıyık, AK Parti Muğla milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı. Bakan Yumaklı, etkinliğe katkıda bulunan herkese teşekkür etti ve orman yangınlarında hayatını kaybedenlere rahmet diledi.

Kaynak: AA