Siyionist İsrail Gazze'de katliama devam ederken İsrail basını çarpıcı bir iddiada bulundu. Çıkan haberlere göre İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları süreciyle ilgili Başbakan Binyamin Netanyahu ve güvenlik yetkilileri arasında "tehlikeli bir anlaşmazlık" olduğunu açıklandı.

"TEHLİKELİ ANLAŞMAZLIK" İDDİASI

Haberde, "esir takası, savaş sonrası süreç, Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılar, Lübnan sınırındaki Hizbullah gerilimi ve Gazze'ye ayrılan savunma bütçesi" gibi konularda Savunma Bakanı Yoav Gallant, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ile Netanyahu arasında "tehlikeli bir anlaşmazlık" olduğu belirtiliyor.

KARARSIZLIK TEPKİSİ

Genelkurmay Başkanı'nın Refah kentine saldırı kararı almasına rağmen, Netanyahu'nun ABD Başkanı Joe Biden'ın baskısı nedeniyle bu kararları uygulayamadığı da iddia ediliyor. Güvenlik yetkililerinin Hamas'ı tamamen yenmek ve Hizbullah'ı Lübnan sınırından uzak tutarak savaşı sonlandırmak istedikleri, ancak Netanyahu'nun kararsızlığı nedeniyle bu hedeflere ulaşamadıkları öne sürülüyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılar sonucunda, en az 14 bin 685'i çocuk ve 9 bin 670'i kadın olmak üzere toplam 34 bin 596 Filistinli hayatını kaybetti. Ayrıca 77 bin 816 kişi de yaralandı.

Kaynak: AA