Öğretmenlik Meslek Kanunu ile geleceği iddia edilen öğretmen rotasyonu hakkında geniş bir araştırma başladı. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılacak. Öğretmenlere gösterilen şiddetten, hak ve sorumluluklara kadar bir dizi düzenlemeleri kapsayan Öğretmenlik Meslek Kanunu taslak çalışmaları sonrası Meclis'e gelecek. İşte öğretmenlik meslek kanunundaki son durum…

ÖĞRETMENLERE ROTASYON GELECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz hafta katıldığı 'AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı sonrasında gazetecilerle bir araya gelip, soruları yanıtladı. Gazeteciler ile konuşan Bakan Tekin, öğretmenlere uygulanan şiddete karşı yeni önlemlerin yer aldığı taslağında 'Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun gelecek hafta TBMM gündemine getirileceğini dile getirdi.

Bu kapsamda Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinin bu hafta Meclis gündemine geleceği düşünülüyor. ÖMK'nın hazırlık süreci ise hala sürüyor. Bu konu ile ilgili yeni bir gelişme olduğu zaman haberimizde yer vereceğiz.

ÖĞRETMENLERE ROTASYON NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR?

Öğretmenlere rotasyon nedir ve ne anlama gelir? sorusu tüm eğitim camiasının merak edip araştırdığı konuların başında geliyor. Öğretmenlik meslek kanunu üzerinden yapılacak olan yeni düzenleme ile beraber, aynı eğitim kurumu çatısı altında 12 yılını dolduran öğretmenlerin başka okula tayin istemesi zorunlu kılınacak. Bunun öncesinde okullarda ciddi bir kural düzenlenmesi, planlaması yapılacak ve 12 yılı dolmuş olan öğretmenlere zorunlu rotasyon öncesinde isteğe bağlı atama yapmaları istenecek.

Kaynak: istiklal.com.tr