Son olarak okul müdürü cinayetiyle sarsılan öğretmenlerin, mülakatsız en az 68 bin atama beklentisi karşılanmadı. 20 bin atama hayal kırıklığı yaratırken mülakatların da 'KPSS yüzde 50, sözlü sınav yüzde 50' sistemiyle yapılacağını duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen atama sürecinde "KPSS yüzde 50, sözlü sınav yüzde 50" ağırlık sistemine geçerken, sözlü sınavların objektif bir şekilde yapılması için çeşitli sıkı önlemler alacak. MEB, bu önlemleri yazılı sınav uygulamalarına benzer şekilde düzenliyor.

Mevcut düzenleme kapsamında, öğretmen atamalarında KPSS puanı üzerinden sıralama yapılırken, sonrasında yapılan mülakatlar sonucunda atamalar gerçekleştiriliyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni sistemin KPSS puanının yüzde 50'si ve sözlü sınav puanının yüzde 50'si üzerinden hesaplanacağını açıkladı. Bu açıklamayla öğretmen atamalarında sözlü sınavın etkisi yüzde 50'ye düşürülmüş oldu.

SÖZLÜ SINAVLAR 1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Yeni sistemin ilk uygulaması, yakın zamanda yapılacak 20 bin öğretmen atamasında gerçekleşecek. Bu kapsamda, 20-31 Mayıs tarihleri arasında adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri alınacak. Sözlü sınava katılacak adayların sınav merkezleri 10 Haziran'da açıklanacak ve sözlü sınavlar 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak.

E-DEVLET'TE TANIMLI KODLARLA SÖZLÜ SINAVLAR YAPILACAK

Sözlü sınavların adil ve tarafsız bir şekilde yapılması için bazı güvenlik önlemleri alınacak. Adaylar, e-Devlet'te kendilerine atanan bir kodla sınava katılacaklar ve bu kod, sınav giriş belgelerinde fotoğrafları ile birlikte yer alacak. Bu sistemle komisyon üyeleri, adayların kimlik bilgilerine erişemeyecek ve değerlendirmeler kod üzerinden yapılacak. Adaylar, hangi komisyonda sözlü sınava gireceklerini ise ancak sınav merkezine geldiklerinde öğrenebilecekler.

.SÖZLÜ SINAV SÜRECİNİN TAMAMI KAMERA İLE KAYDEDİLECEK

Sözlü sınavlarda da yazılı sınavlardaki gibi katı güvenlik önlemleri uygulanacak. Sınav merkezine cep telefonu veya diğer elektronik cihazlarla giriş yapılamayacak. Sözlü sınav sürecinin tamamı kamera ile kaydedilecek. Ayrıca, öğretmen adayları, başvurdukları branşla ilgili sorulara hem sözlü hem de yazılı olarak yanıt verecekler. Yanıtlar, elektronik ortamda oluşturulan soru bankasından seçilecek.

BİLGİLENDİRME KLAVUZU HAZIRLANACAK

Bakanlık, öğretmen adayları için bilgilendirme kılavuzları hazırlayacak. Kılavuzlarda, adayların sözlü sınavda hangi öğretim programlarından sorumlu olacaklarına dair bilgi yer alacak. Bu kılavuzlar, 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi öğretim programını da kapsayacak ve sözlü sınav süreçleri ile ilgili tüm detayları içerecek.

Kaynak: AA