BEN-GVİR'İN SÖZLERİ TARTIŞMAYA NEDEN OLDU

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü işgalinin yıl dönümü sebebiyle Batı Kudüs’te düzenlenen “bayrak yürüyüşü” programında yaptığı konuşmayı X hesabından paylaşmıştı. Ben-Gvir, "Kudüs bizim, Şam Kapısı bizim, Tapınak Dağı (Mescid-i Aksa) bizim ve Tanrı'nın izniyle zafer bizim." ifadelerini kullandı.

İSRAİL’DEN KURAL TANIMAZ TAVIR

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış anlaşmasına göre, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor. Ancak, İsrail'in tek taraflı kararı ile 2003'ten bu yana Yahudiler polis eşliğinde Mescid-i Aksa'ya giriyor ve bu durum Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal ediyor.

KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR İDARESİ’NDEN TEPKİ

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, İsrail'in bu tek taraflı kararını tanımayarak, Müslümanların egemenliğini ihlal eden bu tür girişleri baskın olarak nitelendiriyor. Bu durum, bölgedeki gerginlikleri artırıyor ve İslami Vakıflar İdaresinin tepkisini çekiyor.

İSRAİL VE ÜRDÜN ARASINDAKİ ANLAŞMA

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki diğer vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında imzalanan barış anlaşmasına göre, Ürdün'e bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi tarafından yönetiliyor. Ancak, İsrail'in 2003'ten beri uyguladığı tek taraflı kararlar, bu egemenliğin ihlal edilmesine yol açıyor ve Müslümanların kutsal mekanına yapılan girişler, İslami Vakıflar İdaresi tarafından sürekli olarak kınanıyor.

Editör: Fırat Demir