Muhtarlar da 2024 yerel seçimlerde yeniden belirlendi. Kimi muhtarlar yeniden görev başına gelirken kimileri koltuklarını yeni isimlere bıraktı. Muhtar azaları ise yerel seçimlere az zaman kala seçilmektedir. Muhtar olabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bununla birlikte muhtar azası olabilmek içinde belli koşulların gerçekleşmesi gerekir. Peki “Muhtar azaları para alıyor mu? 2024 muhtar azası maaş alır mı? Muhtar azası nasıl olunur?” İşte araştırılan bu soruların yanıtları…

Türkiye'deki muhtar sayısı belli oldu: En çok Ankara'da

MUHTAR AZALARI MAAŞ ALIYOR MU 2024?

2024 yerel seçimlerin ardından pek çok il ve ilçede yerel yönetimlerde değişiklik yaşandı. Bu kapsamda muhtar azalarına yönelik sorular ortaya çıkmaya başladı. Onlardan biri de muhtar azalarının ne kadar maaş aldığı le ilgili sorular gündeme geldi. Muhtar azalık görevinde gönüllülük esastır. Bundan dolayı da muhtar azaları maaş almaz.

MAHALLE VE KÖY MUHTARI MAAŞI NE KADARDIR?

Küçük şehir belediyelerinde, mahallelerde ve köylerde görev yapan muhtarların maaşı, sorumlu oldukları bölgelere göre farklılık göstermektedir. 2024 yılı en düşük muhtar maaşı: 17.002 TL, 2024 yılı en yüksek muhtar maaşı: 18.500 TL olarak belirlendi.

EMEKLİ MUHTAR MAAŞI NE KADAR?

Emekli muhtar maaşları da merak edilen konular arasında yer alıyor. Çalışma süreleri boyunca asgari ücret düzeyinde maaş alan muhtarlar, emekli olduklarında da maaş almaya devam ediyor. 2024 yılı itibarıyla emekli bir muhtarın maaşı ise 11.566 TL olarak belirlenmiştir.

MUHTAR AZASI KAÇ YAŞINDA OLUR? MUHTAR AZASI OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Muhtar olabilmek için belirli şartlar bulunduğu gibi aza olabilmek içinde belli koşulların gerçekleşmesi gerekir. Aza olabilmek için belirlenen şartlar şunlardır;

-          Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.

-          Aza olmak istediğiniz köy veya mahalle de en az 6 ay ikamet etmiş olma şartı bulunmaktadır.

-          Aza olabilmek için isminizi muhtar kağıtlarına kaydettirmek gerekir,

-          Yüksek Seçim Kurumu gibi daha yüksek mercilere başvuru yapılmasına gerek yoktur.

KİMLER MUHTAR AZASI OLAMAZLAR?

Aza olmak isteyen kişinin, kamu görevinden ceza almış veya men cezası almamış olması, oy pusulasının altında isimleri yer almayanlar muhtar azası olamazlar.

Kaynak: İstiklal Gazetesi