Olayı üstlenen DEAŞ ise saldırının faili olduğunu iddia ettiği 4 kişinin görüntülerini yayınladı. 100'den fazla kişinin öldüğü saldırının ardından propaganda kanalı Amaq'tan 4 kişinin fotoğrafını yayınlayan terör örgütü, yüzleri tamamen kapatılmış gözleri ise pikselleştirilmiş bu kişilerin saldırının faili olduğunu iddia etti.

Şapka taktıkları görülen bu 4 kişinin 'İslam Devleti ve İslam'a karşı savaşan ülkeler arasındaki savaş' kapsamında bir saldırı düzenledikten sonra üslerine güvenli bir şekilde döndüklerini öne sürdü. Rusya, saldırının 4 faili dahil toplam 11 kişinin tutuklandığını duyurmuştu.

Amake Kkqn

Rusya tarafından saldırıda Ukrayna'nın da parmağı olduğu yönünde açıklamalar yapılmıştı. Putin açıklamasında yakalanan teröristlerin 'sınırı geçmelerine izin verileceğini bildikleri için Ukrayna'ya gittiğini' belirterek "Saklanmaya çalıştılar ve Ukrayna'ya yöneldiler. Elimizdeki verilere göre Ukrayna tarafından sınırı geçmeleri için kendilerine bir pencere hazırlanmıştı" dedi. Ancak Putin saldırıyla ilgili olarak net olarak Ukrayna'nın doğrudan sorumlu olduğunu söylemedi.

Editör: Ali Özgür UZUN