Rusya'nın başkenti Moskova'da konser salonuna silahlı saldırı gerçekleştirildi.  Rus Federal Güvenlik Servisi, ilk verilere göre, Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen terör saldırısında 40 kişinin öldüğünü, 100'den fazla kişi yaralandığını duyurdu.

Bbp9Dl1 Bz U Gig Ieodzg F Cw

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da konser salonuna silahlı kişilerce düzenlenen terör saldırısına ilişkin "Tüm dünya toplumu, bu korkunç suçu kınamak zorundadır." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Telegram hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Zaharova, dünyanın dört bir yanındaki vatandaşların, Crocus City Hall'de düzenlenen saldırıya ilişkin bakanlığa telefon ederek, başsağlığı dileğinde bulunduğunu belirtti.

0X0 Son Dakika Rus Basini Duyurdu Moskovada Konser Salonunda Silahli Saldiri 1711133314700

Arayanların, "tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleşen bu kanlı terör saldırısını güçlü bir şekilde kınayan ifadeler kullandığını" kaydeden Zaharova, kurbanları kurtarmak için çaba sarfedildiğini kaydetti. Zaharova, "Tüm dünya toplumu, bu korkunç suçu kınamak zorundadır." ifadesini kullandı. Rus Dışişleri "Beyaz Saray, Moskova'daki terör saldırısına Ukraynalıların karıştığına dair herhangi bir belirti görmediğini söyledi. Bu sonuçlara neye dayanarak varıyor?" açıklamasında bulundu.

Makineli tüfeklerle gerçekleştirilen olayda saldırganların seyircileri hedef aldığı aktarıldı. Rus kolluk kuvvetlerinin yanı sıra ambulans ve itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildiği bölgede uzun süreli silah sesleri duyuldu.

2024 03 22 T183233 Z 2079840352 R C26 R6 A7 D2 K S R T R M A D P 3 R U S S I A S H O O T I N G

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, olayın hemen ardından bir kriz merkezi kurulduğunu duyurdu. Güvenlik çemberine alınan bölgedeki tüm etkinlikler de iptal edildi. Saldırganların yakalanıp yakalanmadığı bilinmiyor.

100 ÖLÜ İDDİASI

Gerçekleşen saldırıda ölü sayısının 100'den fazla olduğu iddia edilirken, Rus basının aktardığına göre, ölü sayısı 40'a yükselirken, 100'den fazla kişi de yaralandı. Konser alanı boşaltılırken, TASS haber ajansı, çatışmanın yaşandığı binada bir patlama ve yangın çıktığını duyurdu.

Moskovasaldiri

ABD UYARMIŞTI

Moskova Vilayet Valisi Andrey Vorobyov saldırı sonrası kriz yönetim merkezi kurulduğunu açıkladı. Amerikalı yetkililer geçtiğimiz günlerde Moskova'da bulunan vatandaşlarına şehirde terör eylemi gerçekleşebileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Rgb

BAKAN FİDAN LAVROV İLE GÖRÜŞTÜ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la saldırının ardından bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Fidan görüşmede Moskova'daki menfur terör saldırısını kınadığını belirterek Rusya halkına ve hükümetine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk halkının başsağlığı dileklerini iletti.

Tgh

ÖMER ÇELİK: TERÖR SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından saldırıyı kınadı.

Çelik paylaşımında şu ifadelere yer verdi; "Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonunda sivilleri hedef alan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Rus halkının acısını paylaşıyoruz..."

AB'DEN MOSKOVA'DAKİ KANLI TERÖR SALDIRISINA TEPKİ 

AB, Rusya'nın başkenti Moskova'da konser salonuna düzenlenen terör saldırısına tepki gösterirken, sivillere yönelik her türlü saldırıyı kınadıklarını bildirdi.

Moskova saldırısını DEAŞ üstlendi! Moskova saldırısını DEAŞ üstlendi!

Rusya'dan terör saldırısı sonrası ilk adım: BMGK'dan toplantı talep edecek Rusya'dan terör saldırısı sonrası ilk adım: BMGK'dan toplantı talep edecek

ABD’nin saldırıdan önce vatandaşlarına yaptığı uyarı ortaya çıktı! Bir tek konum belirtmemişler! ABD’nin saldırıdan önce vatandaşlarına yaptığı uyarı ortaya çıktı! Bir tek konum belirtmemişler!

Editör: Senem KAYA