Moskova’nın dışında 22 Mart 2024 Cuma akşamı Crocus Belediye Salonunda Picnic adlı bir rock grubunun konseri başlayacaktı. Ancak Picnic grubunun konser vereceği salon kan gölüne döndü. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beşinci dönemine başlamasından günler sonra gerçekleşen bu konser saldırısında yüzden fazla kişi hayatını kaybetti. Peki Moskova saldırısını kim yaptı? Moskova konser saldırısı nasıl yapıldı?” İşte araştırılan ayrıntılar…

Moskova'da konser salonuna silahlı saldırı | Rusya: 60'tan fazla kişi  hayatını kaybetti

MOSKOVA KONSER SALDIRISI NASIL YAPILDI?

Moskova’nın hemen dışında bulunan Crocus Belediye Salonu, Kremlin’e 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada Cuma akşamı yerel saat ile 20:00’de, Picnic adlı bir rock grubunun konser verecekti. Saldırı yapacak kişiler, bu konserin başlangıcından dakikalar önce binanın fuayesine girdi. Konser salonunun yer aldığı binada dört güvenlik görevlisi bulunuyordu. Onlardan bir tanesi, saldırının başlamasıyla diğer güvenlik görevlilerinin bir reklam panosunun arkasına saklandığını gördüğünü söyledi. Olay sırasında videolarında, üzerlerinde kamuflaj kıyafeti olan dört kişinin bu alanda önlerine çıkan insanlara ateş açıp, binanın içindeki konser salonuna doğru ilerlediği görülüyor.

Bir Rus televizyonuna konuşan ve olayın olduğu esnada konser salonunda olan ve her şeyi gören biri, ateş edilmeye başlandığı andan sonra kalabalıkla birlikte sahneye doğru koştuklarını gördüğünü söyleyerek olayı şöyle anlattı;

“Silah seslerini duydum ve elinde silah olan bir kişi gördüm. Bir hoparlörün arkasında saklanmaya çalıştım.”

Konser salonunda alevlerin başladığı da çekilen videolarda görülüyor. Bu alevler ilerleyen dakikalarda konser salonunu kaplıyor ve yedi katlı bu binanın en üst iki katında bulunan konser salonunun camdan tavanının çökmesine neden oluyor. Olayı araştıran Rus yetkililer “Teröristler bu alana yanıcı bir sıvı döküp bunu ateşe verdi” diye konuştu. Yangın helikopterlerinin 160 ton su dökmesi sonucu, yangın sabaha karşı, 10. saatin sonunda söndürüldü. O ana kadar saldırganlar olay yerinden kaçtı, yüzlerce kişi ise hayatını kaybetti ya da yaralandı. Picnic grubunun üyelerine herhangi bir şey olmadı.  

MOSKOVA SALDIRISINI KİM YAPTI?

Moskova konser saldırısını cuma günü kısa bir açıklamada bulunan IŞİD saldırıyı üstlendi. Bir sonraki gün yani 23 Mart Cumartesi günü ise saldırganlara ait olduğunu öne sürdüğü ve dört maskeli erkeğin yer aldığı bir fotoğrafları servis etti.  Ancak Rus yetkililer, saldırıyı IŞİD’in üstlenmesine dair bir açıklama yapmadı.

ABD iki hafta önce Moskova’da büyük etkinliklerin hedef alınabileceğine dair bir uyarı yayımlamıştı. Rus yetkililer, ABD’nin paylaştığı istihbarat bilgisinde pek bir detay olmadığını aktardı. Geçtiğimiz hafta Vladimir Putin’in yaptığı bir konuşmada “Batılı kurumların Rusya’da terör saldırısı düzenlenebileceğine dair son dönemde yaptığı provokatif açıklamalar bir şantaj niteliğindedir. Amacı toplumumuzu sindirmek ve istikrarsızlaştırmaktır” demişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 11 şüphelinin gözaltına alındığını aktardı. Bun kişilerden 4'ünün doğrudan saldırıda bulunduğunu belirtti. Saldırıyı gerçekleştiren 6 teröristten 4'ünün kimlikleri açıklandı. Saldırganların hepsinin Tacikistan uyruklu olması dikkat çekti. İş bulamadığını söyleyen bir saldırgan, "Abdula bana para karşılığında insanları öldürmeyi teklif etti. Silahları onlar getirdi. Telegram üzerinden para aldık. Kim olduklarını bilmiyorum." dedi.

Moskova'da konser salonunda silahlı saldırı anı görüntülendi Video: Moskova'da konser salonunda silahlı saldırı anı görüntülendi

Dünya basınında geniş yer buldu... Moskova'daki terör saldırısı gündem oldu! Foto Galeri: Dünya basınında geniş yer buldu... Moskova'daki terör saldırısı gündem oldu!

Moskova'daki saldırı: DEAŞ 4 kişinin görüntülerini yayınladı Moskova'daki saldırı: DEAŞ 4 kişinin görüntülerini yayınladı

Kaynak: İstiklal Gazetesi