Bankanın ekonomisti Hande Küçük'ün kaleme aldığı notta, TCMB'nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de tutacağı öngörüldü.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Morgan Stanley, TCMB'nin para politikasının iç talep ve enflasyona gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceğini belirtti. Bu bağlamda, dolarizasyonun azaldığını ve Merkez Bankası'nın net döviz pozisyonunda önemli bir iyileşme yaşandığını vurguladı.

Notta, "Para Politikası Komitesi'nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz." ifadesi yer aldı.

Ekonomist, TCMB'den ek likidite adımları beklediğini de belirterek, "Politika faizinin bankalar arası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını desteklemek için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz" dedi.

Dolar/TL Beklentisi

Raporda, dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 olduğu ve yüksek, yapışkan hizmet enflasyonu ile iç talebin dirençli seyretmesi gibi faktörlerle yıllık enflasyon tahmininin yüzde 43,4 olarak korunduğu belirtildi.

Morgan Stanley, TCMB'nin Kasım ayına kadar faizi bu seviyede tutacağını ve yıl sonunda iki faiz indirimiyle yüzde 45'e düşüreceğini öngördü.

Kaynak: istiklal.com.tr