Moody's'un Küresel Makro Görünüm 2024-25 Raporu'nun şubat ayı güncellemesi yayımlandı. Raporda, G20 ekonomilerinin büyümesinin 2024'te biraz daha düşük seviyelerde istikrar kazanacağı belirtildi. Küresel ekonominin Kovid-19 sonrası dengeye geçiş yaptığı ve birçok gelişmiş ekonomi için yumuşak bir inişin mümkün göründüğü ifade edildi. ABD ve birçok gelişmekte olan ülkede salgın sonrası sürdürülebilir ve beklenenden daha güçlü toparlanmaların yaşandığına dikkat çekildi.

Raporda, jeopolitik risklerin ve enflasyonun ekonomik görünüme yönelik potansiyel tehdit olmaya devam ettiği vurgulandı. G20 küresel büyümesinin 2022 ve 2023 seviyelerine göre düşmesinin muhtemel olduğu ifade edilirken, raporda Türkiye'nin bu yıl %2,5 büyüyeceği tahminine yer verildi.

Ayrıca, büyük merkez bankalarının faiz indirimine gideceği ve enflasyonun aşağı yönlü seyrinin devam etmesi durumunda para politikasının normalleştirilmeye başlanacağı belirtildi. Makroekonomik risklerin azaldığı ancak jeopolitik risklerin ön plana çıktığı vurgulandı. Rusya-Ukrayna savaşı, Orta Doğu'daki çatışmalar ve Asya genelindeki gerginliklerin bölgesel ve küresel büyümeye ciddi belirsizlikler kattığına dikkat çekildi.

Moody's'un raporunda, ABD, Hindistan ve Rusya ekonomileri için yukarı yönlü revizyon yapıldığı, ancak Avro Bölgesi, Almanya, Suudi Arabistan ve Arjantin için beklentilerin aşağı çekildiği bilgisi verildi.