İstanbul'da anaokulunda mezuniyet gösterisine alınmadığı iddia edilen otizmli çocukla ilgili MEB'den açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul'daki bir anaokulunda düzenlenen mezuniyet gösterisinde otizmli bir çocuğun öğretmenleri tarafından dışlandığı iddialarına yönelik soruşturma başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, iddiaların titizlikle inceleneceği ve sürecin yakından takip edileceği belirtildi.

1717739657 Annnneee (1)

ANAOKULU HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Basında ve sosyal medya platformlarında yer alan, bir eğitim kurumumuzda yaşandığı iddia edilen, otizmli bir anaokulu öğrencisinin mezuniyet töreninde öğretmenleri tarafından dışlandığına dair iddialar üzerine, müdürlüğümüzce derhal inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Konu, hassasiyetle tarafımızca takip edilmektedir." denildi. 

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ’TAN TEPKİ: EVLADIMIZIN YANINDAYIZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da konuyla ilgili açıklama yaptı. Göktaş, "Biz, çocuğun insanlığın ortak emaneti olduğuna inanan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Çocuklar söz konusu olduğunda onlardan başka koruyacağımız hiçbir üstün yararın olmadığına inanırız. Bu çirkin ayrımcılığın güçlü bir şekilde karşısında, evladımızın ve ailesinin yanındayız. Her biri toplumumuzun ayrılmaz, vazgeçilmez parçaları olan engelli bireylere karşı sorumluluk bilincimizin samimiyet ve toplumsal duyarlılık temelinde gelişmesini temenni ediyorum." diyerek, ayrımcılığa karşı net bir duruş sergilediklerini ifade etti.

1717739643 Annnneeeeee

SOSYAL MEDYADA İNFİALE NEDEN OLDU

İddiaların ortaya çıkmasının ardından kamuoyunda büyük tepki oluştu. Özellikle sosyal medyada, otizmli çocuğun yaşadığı ayrımcılığa karşı destek mesajları yayıldı. Birçok kişi, eğitimde eşitlik ve kapsayıcılık konusundaki eksikliklere dikkat çekti.

ANNE YAŞANANLARA İSTAN ETTİ

Otizimli anaokulu öğrencisinin annesi Ezgi Desovalı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda 'Yıllarca içime attım, susutum'  diyerek, "Şimdi sizlerden canım oğlum için destek bekliyorum. Ve bilin ki sadece özet geçiyorum. Oğlum Asil Ahmet Kurt anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar önce devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Zaman içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Sürekli alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım. Ne istedilerse yaptık.'' İfadelerini kullandı.

1717739673 1717677315 Yryr

Kaynak: istiklal.com.tr