Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin İstanbul’da İbrahim Oktugan isimli öğretmenin okulda bir öğrenci tarafından vurularak öldürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tekin yaptığı açıklamada, "(Eğitimcilere yönelik şiddet) Öngörülen cezalar yüzde 50 oranında artırılmalı." dedi. 

ŞİDDET İÇEREN OLAYLARDA CEZA YÜZDE 50 ARTIRILMALI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlere yönelik şiddet içeren olaylarda verilecek cezanın yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini talep ettiklerini söyledi. Bakan Tekin, İbrahim Oktugan isimli öğretmenin İstanbul'da bir öğrenci tarafından öldürülmesiyle ilgili olarak, “Bu acı olay, eğitim camiası olarak üzerinde sürekli düşündüğümüz ve derinlemesine mücadele ettiğimiz bir konu olan eğitim şiddetin kökünü çabamızın ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gösterdi.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul’da İbrahim Oktugan isimli öğretmenin okulda bir öğrenci tarafından vurularak öldürülmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Tekin, öğretmenlere yönelecek hiçbir baskı ve şiddeti kabul etmeyeceklerini söyledi.

“Bu acı olay, eğitim camiası olarak üzerinde sürekli düşündüğümüz ve derinlemesine mücadele ettiğimiz bir konu olan eğitim şiddetin kökünü çabamızın ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gösterdi.” diyen Bakan Tekin, “Öğretmenlik Meslek Kanunu sürecinde, şiddetle ilgili yasal düzenleme hakkında birkaç cümle söylemek istiyorum. Hazırladığımız kanun içerisinde eğitim çalışanlarına karşı şiddet içeren fiillere ilgili olarak şu hükümlere yer verdik; bu türden fiillere karşılık öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini talep ettik.” dedi.

Kaynak: İHA