DİYARBAKIR'DA ÖĞRETMENLERLE BULUŞMA

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Bakan Tekin, her ayın ilk cumartesi günü farklı illerde düzenlenen "Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında bu kez Diyarbakır'daki öğretmenlerle merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi İçkale Açık Hava Müzesi'nde bir araya geldi. Daha önce İstanbul ve Ankara'da ikişer kez olmak üzere, Eskişehir, Konya, Kastamonu, Sivas ve İzmir'de gerçekleşen buluşmaların bu kez 10'uncusu Diyarbakır'da yapıldı.

Diyarbakır'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Bakan Tekin, öğretmenlerle birlikte eğitimde yönlerini belirlediklerini söyledi.

DERS SÜRELERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Bir soru üzerine müfredat değişikliğinin ders sürelerine etkisi olup olmayacağı konusunda Tekin, "Müfredat değişikliğinin ders sürelerinde herhangi bir değişiklik getirmesi söz konusu değil. Mevcut ders sürelerimiz olduğu gibi devam edecek." dedi.

ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN TARİH VERDİ

Öğretmen atamaları hakkında gelen soruları yanıtlayan Bakan Tekin, pazartesi günü atanacak öğretmen sayısı ve branş bazında kontenjan dağılımlarının açıklanacağını belirtti.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili gelen sorulara cevap veren Bakan Tekin, Türkiye'de öğretmenlerin niteliklerinden hizmet içi eğitimine kadar birçok konuda yeni bir düzenleme yaptıklarını ifade etti. Bu kanunun öğretmen ve yöneticilerin hak, ödev ve sorumlulukları ile öğretmenlik mesleğinde kariyer gelişimi ve öğretmenlerin şiddetten korunması gibi konuları kapsadığını belirtti.

ÖĞRETMENLERİN HUKİKİ HAKLARI KONUSU

Bakan Tekin, öğretmenlerin hukuki haklarını korumak için daima yanlarında olacağını vurguladı ve öğretmenlere teşekkür ederek, "Yeter ki birlik ve beraberlik içinde azimle çalışalım." dedi.

Öğretmenler de yeni müfredat taslağının hafifletilmesini olumlu bulduklarını ve mevcut konuları yetiştirmekte zorluk çektiklerini ifade ederek, sadeleştirilmiş bir müfredatın faydalı olacağını dile getirdiler.

Kaynak: AA