Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre:
- Genel Durum: Ülkemiz genelinin parçalı ve az yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
- Beklenen Yağışlar: Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Ankara’nın kuzeyi ve doğusu, Afyonkarahisar, Kırıkkale, Çankırı ve Karabük çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.
- Kuvvetli Yağış Alanları: Hakkari, Van’ın güney ve doğusu, Şırnak’ın doğusu ile Muş ve Bitlis illerinin kuzey ve doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli yağış (21-50 kg/m²) bekleniyor.
- Toz Taşınımı: Marmara’nın güneyi, Ege ve Batı Akdeniz’de toz taşınımı bekleniyor.

Hava Sıcaklığı
Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Genellikle mevsim normalleri civarında, iç ve batı kesimlerde ise yer yer üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar
Rüzgar genellikle kuzeyli, yurdun güney kesimlerinde batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice esecek.

Uyarılar

- Kuvvetli Yağış Uyarısı: 21 Mayıs 2024 Salı günü öğle saatlerinden itibaren Hakkari, Van’ın güney ve doğusu, Şırnak’ın doğusu ile Muş ve Bitlis illerinin kuzey ve doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Bu bölgelerde sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

- Toz Taşınımı Uyarısı: Marmara’nın güneyi ile Ege ve Batı Akdeniz’de toz taşınımı beklendiğinden; görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Vatandaşların, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel uyarılarını takip ederek gerekli tedbirleri alması önemle tavsiye edilmektedir.

Kaynak: istiklal.com.tr