Akşener, konuşmasında DEM Parti ile CHP arasındaki işbirliğine değinerek ve Mustafa Kemal Atatürk'ü eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

"İzmir, Atatürk'ün, Zübeyde annenin şehridir. İşgale hayır diyen şehirdir. Biz onları doğru anlatamadığımız için Atatürk'ün varisi olanlar 'DEM'leniyor bugün. Atatürk'ün varis olanlar bu derece bazı konularda geniş düşünceli olamazlar. Bir tarafta bu var. Diğer tarafta da anasından başlayarak Atatürk'ün her bir haline iftira atanlar var. Bunu seyreden yöneticiler var. Ben seyredemem. Seyredemediğim için başıma her şey geldi. Gelmesine de razıyım."

Akşener ayrıca, İzmir'deki yerel seçimlerde halkın vereceği kararın önemine vurgu yaparak, "İzmir'de bir karar vereceksiniz. 31 Mart'ta bir karar vereceksiniz. Bu karar 'İzmir benimdir kardeşim ceketimi aşsam kazanırım' diyenlere hayır diyeceksiniz. Ya da Atatürk'ün bugünkü torunu sayabileceğimiz, onun uğruna adına ne gerekiyorsa yapacağına emin olduğunuz İyi Parti İzmir Adayımız Ümit Özlale'ye evet diyeceksiniz." şeklinde konuştu.

Son olarak, Akşener, vatandaşların mecburiyetlerini ortadan kaldırarak Türkiye'nin zor durumda olan anlayışını değiştirmesi gerektiğini belirtti.