Meksika basınında yer alan haberlere göre, aşırı sıcakların etkili olduğu ülkede can kayıpları artarken, barajlardaki su seviyeleri de düşüyor. Çoğunluğu Veracruz'da olmak üzere, 2024'ün başından bu yana ülke genelinde 155 kişi aşırı sıcaklar nedeniyle yaşamını yitirdi. Veracruz, Tabasco, Tamaulipas, Nuevo Leon ve San Luis Potosi eyaletlerinde hava sıcaklıkları 45 dereceyi aştı.

Sağlık Sekreterliği tarafından yapılan açıklamaya göre, sadece 13-18 Haziran tarihleri arasında 30 kişi yüksek sıcaklıklara bağlı olarak hayatını kaybetti. Basında, yaklaşık 2 bin 567 kişinin güneş çarpması nedeniyle hastanelere başvurduğu belirtildi. Kavurucu sıcakların 5 Ekim'e kadar devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, bazı eyaletlerde buharlaşma oranının hızla artması nedeniyle barajlardaki su miktarının kritik seviyelere düştüğü bildirildi. Ulusal Meteoroloji Servisi, 9 Haziran'da ülke genelinde yeni bir sıcak hava dalgasının etkili olacağını duyurmuş ve kronik hastaların zorunlu olmadıkça belirli saatlerde dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulunmuştu.

Kaynak: AA