Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci karnelerinde devrim niteliğinde bir değişiklik yaparak akademik başarının yanı sıra sosyal etkinlikleri de değerlendirecek. Yeni tasarımlı karnelerde, öğrencilerin sadece ders ve davranış notları değil, aynı zamanda katıldıkları sosyal etkinlikler de yer alacak. 'Bilimsel', 'kültürel', 'sanatsal', 'sportif etkinlikler' ve 'toplum hizmeti' olmak üzere beş ana başlık altında değerlendirilecek olan sosyal etkinlikler, öğrencilerin 'katılım', 'ürün ortaya koyma', 'performans gösterme' ve 'derece alma' gibi dört ana düzeyde incelenecek. 

Ayrıca yeni düzenlemeyle, bu etkinlikler, öğrencinin katıldığı düzey (okul içi, okullar arası, ilçe geneli, il geneli, bölgesel, ulusal, uluslararası) bazında değerlendirilecek. Böylece öğrenciler, akademik başarılarının yanı sıra sosyal başarılarını da görebilecekler. Bu düzenleme, öğrencilerin sadece ders notlarıyla değil, yaptığı sosyal faaliyetlerle de karnelerinde öne çıkmasını sağlayarak kapsamlı bir değerlendirme imkanı sunacak.

O ÖĞRENCİLER TAKİP EDİLEBİLECEK

Bakanlığın yeni uygulaması kapsamında, e-Okul sistemi üzerinde tutulan öğrenci kayıtları, öğrencinin bir üst eğitim kurumuna yerleşirken rehberlik hizmetlerine kaynaklık edecek. Okul idaresi ve öğretmenler, öğrencinin sosyal etkinliklerine ilişkin kayıtları inceleyerek ilgi ve becerilerini değerlendirebilecek. Örneğin, bir beden eğitimi öğretmeni, sporcu öğrencileri belirleyerek, onlara özel çalışmalar düzenleyebilecek. Öğrencilerin yarışmalara, etkinliklere katılımları ve tasarladıkları ürünler gibi tüm sosyal etkinlikler, e-Okul sistemi içerisinde ayrıntılı bir şekilde kaydedilerek öğrenim hayatları boyunca takip edilebilecek.

Editör: Gaye SARI