Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artış olmayacağını açıkladı. Bakan Bayraktar, bölgesel ve küresel risklerin arttığı bir dönemde, enerjiyi en uygun fiyattan vatandaşa sunma çabası içinde olduklarını belirtti.

Bakan Bayraktar, petrol fiyatlarının 87-88 dolara yükseldiğini ve doğalgaz fiyatlarında artış eğilimi olduğunu ifade etti. Ancak, vatandaşlara en uygun hizmeti sunmak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Bayraktar, nisanda fiyat artışı olmamasına rağmen, mayısta da zammın beklentileri karşılamadığını dile getirdi.

Ayrıca, doğalgaz desteğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya da cevap veren Bakan Bayraktar, sosyal açıdan desteklenmesi gereken kesimleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti. İmkanlar dahilinde yapılabilecek her türlü desteği sürdüreceklerini ifade etti.

Bakan Bayraktar'ın açıklamalarına göre, enerji fiyatlarında mayıs ayında bir artış beklenmiyor. Ancak, piyasadaki gelişmelere bağlı olarak durumun değerlendirileceği vurgulanıyor.

GABAR VURGUSU

Gabar'daki so durumu hakkında bilgi veen Bakan Bayraktar şöyle konuştu, "Gabar’a giden yol 2016’da Türkiye Petrolleri o gün için günlük 33 bin varil petrol üreten, 600 bin metreküp doğalgaz üreten milli şirketimizdi. 2016 yılında milli enerji ve maden politikası ve strateji değişikliği üzerinde çalışmaya başladık."

"GABAR CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KEŞFİ"

"Gabar keşfi Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir. Şırnak ilimiz Türkiye’nin açık ara en çok petrol üreten ili haline geldi. Türkiye Petrolleri 2016’nın başında 33 bin varil petrol üretiyordu. Bugün sadece Gabar günlük 40 bin varil üretimi geçmiş durumda. Hedefimiz Gabar’ın yıl sonunda günlük 100 bin varil üretimine ulaşmak. Bu konuda yoğun bir çalışma devam ediyor. Gabar’da biz 100 bin varile ulaştığımızda, bugünkü petrol fiyatlarıyla konuşursak, 3 milyar dolarlık ekonomik bir büyüklüktür. Biz bunu ithal etmiyoruz, ülkemizde kalıyor.

Hakkari, Van, Gabar’ın kuzey batısı ve tam sınırda kazmayı düşündüğümüz kuyular var. 2024 yılı için çok iddialı bir arama programımız var. 2024 yılında 140 kuyu açacağız. Buralardan da inşallah yeni rezervleri mevcut rezervlerimize ekleyeceğiz."

Kaynak: Ekonomi Servisi