Sarayburnu açıklarından Bakırköy'e kadar uzanan kilometrelerce uzunluktaki denizanası yüzeyi, Marmara Denizi'nde ciddi bir tehlikenin yaklaştığını işaret ediyor. Bu durum, bölge halkında endişe yaratıyor.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, denizanalarının artışının temel nedeninin deniz kirliliği olduğunu belirtiyor. Kirlilik nedeniyle denizanaları için uygun bir ortam oluşuyor ve popülasyonları artıyor. Ayrıca, küresel ısınma ile tropikal bölgelerde yaşayan denizanası türlerinin Marmara Denizi'ne ulaşması da artışta etkili olabilir.

Prof. Dr. Okyar, denizanalarının müsilaj oluşumunda katalizör rolü oynadığını ve bu nedenle denizanalarının toplu ölümlerinin müsilajı teşvik edebileceğini belirtiyor. Musilaj olayının tekrarlanabileceği uyarısında bulunarak, denizanalarının çoğalmasının ekosistemi olumsuz etkileyebileceğini vurguluyor. Bununla birlikte, Marmara Denizi'nin kendini yenileyebilen bir yapıya sahip olduğunu ve umutlu olunması gerektiğini ifade ediyor.

Editör: Ali Özgür UZUN