Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Belediyemizden nikah talebinde bulunan çiftlerin, evlilik için başvuru yapmadan önce zorunlu olarak SMA testine tabi tutulmaları kararını aldık. SMA testini yaptırmayan çiftlere nikah kıymayacağız" açıklamasını yaptı.

ABB Başkanı ve CHP ABB Başkan Adayı Mansur Yavaş, bugün ABB Konferans Salonu'nda düzenlenen TİP-1 Diyabetli Öğrenciler İçin Diyabet Sensörü Destek Programı'na katıldı.

mansur

Yavaş, konuşmasında, evlilik öncesi isteyen çiftlere ücretsiz SMA testi desteği sağladıklarını belirterek, belediyeye nikah için başvuran çiftlerden SMA testi yapmalarını talep etme kararı aldıklarını ifade etti. "SMA testini yaptırmayanlara nikah kıymayacağız" şeklinde konuşan Yavaş, bu kararın sağlıklı nesillerin oluşumu ve toplum sağlığı için önemli olduğunu vurguladı. Yavaş konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu...

SMA TESTLERİNİ YAPTIRMAYAN ÇİFTLER EVLENEMEYECEK

"Bizim gözümüz sürekli olarak nerede kime nasıl destek olabiliriz onu da diğer yaşıtları gibi eşit bir şekilde eğitim alması herkesin aynı şekilde sağlığından yararlanması gibi konulara sürekli el atıyoruz. Hatırlarsınız Türkiye'de sürekli olarak SMA'lı hastaların destek kampanyalarını gördükçe şöyle bir yol aklımıza geldi. Evlilik öncesi isteyen herkese ücretsiz olarak SMA aşısı yaptırıyoruz dedik ve daha sonra Sağlık Bakanı da bunu gündemine aldı. Ancak görüyorum ki hala her gittiğimiz mitingde SMA'lı hastaların aileleri bizden destek istiyor. Dolayısıyla en azından kendi yetkimizi kullanarak belediyemizden nikah talebinde bulunan belediyemizle başvurup evlenmek isteyen herkesi zorunlu olarak SMA testine gönderme kararı aldık. SMA testini yaptırmayanlara açıkçası nikah kıymıyoruz diyeceğiz. Böyle bir zorunluluk yapalım. Çünkü Sağlık Bakanlığı yapmasına rağmen maalesef aileler bu konuda biraz ihmalkar davranıyor ve sonuçta aile bir yaşam boyunca çile çekiyor." şeklinde konuştu.

Editör: Gaye SARI