60 HAYVAN TELEF OLDU

Hakkari'nin Depin Vadisi'nde akşam saatlerinde inen aç kurtlar, hayvancılıkla geçimini sağlayan Bedel Akar'ın ahır olarak kullandığı mağaraya dadandı. Kurtlar, 80 küçükbaş hayvandan 60'ını telef etti ve ardından bölgeden uzaklaştı.

A W183450 01

OĞLAKLAR KAYIP

Sabah saatlerinde hayvanlarına bakmak için bölgeye giden Akar, büyük bir şok yaşadı. Kurt sürüsünün gece boyunca 30 keçi ve 30 oğlağı olmak üzere toplam 60 hayvanını telef ettiğini gördü. Akar, kurt saldırısının ardınd hayvan telef olduğu an keçi sürüsünün korkudan dağlara dağıldığını belirtti. Yaralı hayvanları kendi imkanlarıyla aşağıya indirdiğini dile getiren Akar, oğlakların ise izlerine rastlamadığını ve kayıp olduğunu ifade etti. Maddi olarak büyük zarara uğradığını belirtti.

A W183450 07

Hakkari Belediyesi Veterineri Faysal Cindioğlu da bölgeye gelerek kurt saldırısına uğrayan yaralı sürüyü muayene etti. Cindioğlu, kurt ısırıkları nedeniyle yaralanan keçilerin imha edilmesi gerektiğini ve hayvanların veba hastalığı taşıyıp taşımadığının bilinmediğini vurguladı. Her ihtimale karşı tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, kuduz virüsü bulaşma riskine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: İHA