Liselere Giriş Sınavı ya da kısa adı ile LGS, Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her sene yapılan liseye geçiş sınavı sistemidir. Öğrenciler iyi bir puan alıp hayal ettikleri liselere girmek için uzun bir süredir harıl harıl çalışıyor. Hayallerine ulaşacakları sınava girmek için de LGS sınav giriş belgelerinin erişime açılıp açılmadığını öğrenmek için bir süredir merakla bekliyorlar. Peki “LGS giriş yerleri ne zaman açıklanacak 2024? LGS sınav giriş belgeleri nasıl alınır? LGS hangi okulda gireceğim 2024?” gibi sorular sormaya başladı. İşte bu konuda araştırılan soruların yanıtları…

LGS GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2024?

LGS sınav yerlerine dair Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından duyuru yapıldı. Yapılan bu duyuru birlikte 2024 LGS sınav giriş yerlerinin açıklanacağı tarih netliğe kavuşmuş oldu.

Duyuruya göre; LGS sınav giriş belgesi 24 Mayıs 2024 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınabilecek. Mühürlenerek onaylandıktan hemen sonra da öğrencilere teslim edilecektir. LGS sınav giriş belgelerinin haftanın beşinci günde yani 24 Mayıs Cuma sabah saatlerinden itibaren erişime açılacağı düşünülüyor.

2024 LGS NE ZAMAN?

LGS bu sene 2 Haziran 2024 Pazar günü yurt içi ve yurt dışında Türkiye saati ile 09.30’da gerçekleştirilecek. Genel olarak LGS sınavına dair bilgi verirsek; Bu sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürdüğü unutulmamalıdır. Ayrıca puan hesaplanırken standart sapma dikkate alınacaktır.

LGS’ de toplamda 90 soru yer alıyor. Bu soruları cevaplaması için öğrencilere 155 dakika süre veriliyor. Liselere geçiş sınavı, Sınav sözel ve sayısal olmak üzere 2 oturum şeklinde gerçekleştirilir.

Sınavın sözel bölümde 50 soru yer almaktadır. Bu kısım ve sorular için 75 dakika süre verilmektedir. Sayısal bölümde 40 soru yer almaktadır ve bu sorular için de 80 dakika süre verilmektedir. İki oturum arasında, 45 dakika mola verilir.

LGS sınavına katılan öğrenciler 8. sınıf konularından sorumlu tutulur. Sınavda Türkçe-Matematik ve Fen bilimleri derslerinden 20’şer soru sorulur ve bu derslerin kat sayısı dörttür. İnkılap tarihi, İngilizce ve Din Kültürü derslerinden 10’ar soru sorulur ve bu derslerin kat sayısı birdir.

Kaynak: istiklal.com.tr