Letonya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'da devam eden işgali ve buna bağlı olarak iç güvenliğe yönelik tehditler nedeniyle Letonya'daki kısıtlamaların Mart 2025'e kadar uzattığını bildirdi.

DİPLOMATİK PERSONEL ZORUNLULUĞU

Habere göre Rusların, AB veya Letonya'da oturma iznine sahip olmadıkları veya diplomatik personel veya aileleri olmadıkları sürece Letonya'ya girmeleri yasak.

SCHENGEN VİZESİNDE KAPSIYOR

Kısıtlamalar, diğer istisnaların yanı sıra Letonya veya AB vatandaşı aile üyeleri olmadığı, bir gemide çalışmadığı veya taşımacılık sektöründe çalışmadığı sürece, Schengen turist vizesi olan Rus vatandaşları için geçerlidir.

NE OLMUŞTU?

Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya ile yapılan ortak anlaşma kapsamında Eylül 2022'de Rus vatandaşlarına giriş kısıtlamaları getirmişti. Çekya da Ekim 2022'de benzer kısıtlamalar getirmişti.

Ruslar, Letonya'ya yalnızca "istisnai durumlarda" vize başvurusunda bulunabiliyor ; örneğin bir aile üyesinin ciddi hastalığı, cenazesi veya Letonya'daki bir duruşmaya katılması gerektiği veya aile üyelerinin Letonya vatandaşı olması durumunda.

Editör: Çağrı Fatih CEBECİ