Letonya'nın Dışişleri Bakanı olan Krišjānis Kariņš, başbakanlık döneminde resmi ziyaretler için özel jet kiralama iddialarıyla gündeme gelmiş ve bu konuda yapılan harcamalarla ilgili soruşturma başlatılmasının ardından istifa kararı aldı. Ülkenin kamu yayıncısı LSM, Kariņš'in 10 Nisan Çarşamba günü itibarıyla bakanlık görevinden ayrılacağını aktardı.

Latvian Prime Minister Kariņš: boost the EU's essentials | Aktuelles |  Europäisches Parlament

Kariņš, devletin resmi ziyaretlerinde kullanılan özel jetler için harcanan milyonlarca para konusunda ülkede büyük tartışmalara neden olmuş ve bu durum Letonya Başsavcılığı tarafından 'devlet fonlarının kötüye kullanımı' iddiasıyla soruşturulmuştu. Kariņš, yaptığı açıklamada, istifa mektubunu Başbakan Evika Siliņa'ya ileteceğini ancak 10 Nisan'a kadar görevini sürdüreceğini belirtmiştir.

ONLARCA KEZ ÖZEL JET KİRALADI

Letonya'nın kamu ihalelerini düzenleyen yasaları, devlet yetkililerinin resmi seyahatlerinde en ekonomik seçenekleri tercih etmelerini zorunlu kılıyor. ABD doğumlu Bakan Kariņš, Riga'dan Belçika, Almanya ve Polonya gibi ülkelerde düzenli uçuşların yapıldığı yerlere gitmek için onlarca kez özel jet kiraladı.

2019-2023 yılları arasında başbakanlık görevini üstlenen Krišjānis Kariņš, hükümetine olan halk desteğinin azalması üzerine istifa etmişti. Mevcut Letonya Başbakanı Evika Siliņa, Leta newswire'a yaptığı açıklamada, Krišjānis Kariņš'in dışişleri bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından henüz resmi bir aday belirlenmediğini dile getirdi.

Editör: Gaye SARI