Kurban vekaletinin nasıl verileceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Kurban tek başına da kesilebileceği gibi farklı nedenlerden dolayı kurbanı tek başına kesemeyen veya kesmek istemeyen kişiler için vekalet yoluyla kesebilir. Peki “Kurban vekaleti nasıl verilir? Kurban vekaleti telefonla verilir mi?” İşte Kurban vekaleti konusunda merak edilen soruların yanıtları…

KURBAN VEKALETİ NASIL VERİLİR?

Kurban vekaleti, yüz yüze verilebileceği gibi farklı yollarla da verilebilir. Bu yollar içerisinde telefon, faks ya da internet gibi iletişim araçlarıyer alıyor. Telefonda vekalet vermek isteyen kişiler, yüz yüze verilen vekaletteki ifadeleri kullanarak vekaletini verebilirler.

Kurban vekaleti, bireye verilebileceği gibi kuruma da verilebilir; burada önemli olan, vekaleti alan kişinin bu görevi tam yani doğru bir şekilde yerine getirmesidir.

KURBAN VEKALETİ TELEFONLA VERİLİR Mİ?

Kurban kesmeyi bilmeyen kişilerin de kurbanı başkasına kestirirken vekâlet vermesi şarttır. Bunun için kurbanı kesecek olan kişiye “Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim.” demesi yeterlidir. Eğer kurbanı başkası satın alacaksa yine vekalet vermek gerekir.

KURBAN VEKALETİ VERİLİRKEN NE SÖYLENİR?

Kurbanı başkasına kestirirken, söylenecek sözler de araştırılan konular arasında yer alıyor.  Niyet ettikten hemen sonra sözlü olarak "Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim" denilmesi gerekir. Başka herhangi bir şey denilmesine gerek yoktur.

Eğer kurbanı başkası alıp başkası kesecek ise "Bayram kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye ve kestirmeye seni umumi vekil ettim veya Kurban işimi halletmek için seni umumi vekil ettim" denilmesi de vekalet verilmesi anlamına gelir.

Kaynak: istiklal.com.tr