Her bayram öncesi otoyol ve köprülerin çalışma durumu sorgulanır. 2024 Kurban Bayramı öncesinde de hangi yollardan ücretsiz geçileceği araştırılıyor. Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar gününden başlayacak ve 19 Haziran tarihinde sona erecek. Peki “Kurban Bayramı’nda otoyollar, köprüler ücretli mi, ücretsiz mi? Kurban Bayramı’nda Osmangazi Köprüsü ücretsiz mi?” İşte bu soruları araştırılan yanıtları…

KURBAN BAYRAMI’NDA OTOYOLLAR, KÖPRÜLER ÜCRETSİZ Mİ 2024?

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasından dolayı  tatilciler yollara düştü. Bundan dolayı da körüler ve otoyolların ücretsiz olup olmadığı merak ediliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sorumluluğunda olan otoyol ve köprü geçişlerinden ücret alınmayacak ama karar, yap-işlet-devret projelerini kapsamıyor.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Bazı Mal ve Hizmetlerden Ücretsiz veya İndirimli Olarak Faydalanacakların Tespitine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu bilgilere göre, bayram tatilinden dolayı KGM sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişler, 15 Haziran Cumartesi (Cumayı cumartesiye bağlayan gece) saat 00.00'dan başlayacak, 24 Haziran Pazartesi saat 07.00'ye kadar da ücretsiz hizmet verecek. Yap-işlet-devret projeleri ücretsiz geçiş uygulamasından bu duruma dahil olmayacak.

ANKARA'DA KURBAN BAYRAMI'NDA METROLAR ÜCRETSİZ Mİ?

Kurban Bayramı'nda Ankara ve İzmir'deki toplu taşımanın ücretsiz olup olmayacağı da araştırılan konular arasında yer alıyr.  Bayramda toplu taşıma kullanacak olan vatandaşlar Başkentray, Marmaray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy metro hattı seferleri ile belediyeler ve bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden 16 Haziran Pazar saat 00.00'dan (cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece), 19 Haziran Çarşamba gün sonuna kadar yani Kurban Bayramı boyunca ücretsiz yararlanabilecek.

KURBAN BAYRAMI 2024 TATİLİ KAÇ GÜN?

-          15 Haziran Cumartesi: Arife Günü

-          16 Haziran Pazar: Bayramın 1. Günü

-          17 Haziran Pazartesi: Bayramın 2. Günü

-          18 Haziran Salı: Bayramın 3. Günü

-          19 Haziran Çarşamba: Bayramın 4. Günü

-          20 Haziran Perşembe: Kurban Bayramı Tatili

-          21 Haziran Cuma: Kurban Bayramı Tatil

Kaynak: istiklal.com.tr