Kurban Bayramı 2024 yaklaşırken bayram tatilinin kaç gün olacağı milyonlarca kişi tarafından sorgulanıyordu. Haziran ayı Kabine Toplantısında Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı da masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısından sonra açıklamada bulundu. Peki "Kurban Bayramı tatili 9 gün mü? Kurban Bayramı tatili özel-kamu sektörü için kaç gün?" İşte araştırılan soruların yanıtları…

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN MÜ? KURBAN BAYRAMI TATİLİ ÖZEL-KAMU SEKTÖRÜ İÇİN KAÇ GÜN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatiline dair, "Kamu çalışanlarımız için 16 Haziran Pazar günü başlayacak Kurban Bayramı sonrasındaki 2 günlük süreyi de idari izin kapsamı içine aldık. Perşembe ve cuma günlerini de bayram tatiline ekleyerek 9 günlük bir tatil imkanı sağlamış oluyoruz." Diye konuştu. Bu şekilde kamu çalışanları, 15 Haziran Cumartesi ile 23 Haziran Pazar günleri arasında izinli olacak.

Diğer yandan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı'nın imzası ile bayram tatiline ilişkin ilgili kurumlara yazı gönderildi. Yazıda,  "Kurban Bayramı 15 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 13.00'te başlayıp 19 Haziran 2024 Çarşamba günü sona erecektir.

Kurum yöneticileri tarafından gerekli önlemleri alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması şartıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 20-21 Haziran 2024 tarihlerinde idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür"denildi. İşte 2024 Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatıldığı günler şu şekildedir;

2024 KURBAN BAYRAMI TATİLİNİN 9 GÜNE UZATILDIĞI GÜNLER!

-          20 Haziran Perşembe

-          21 Haziran Cuma

-          22 Haziran Cumartesi

-          23 Haziran Pazar

Kurban Bayramı tatiline Perşembe ve Cuma günlerininde eklenmesi durumunda bayram tatili hafta sonu ile beraber toplam 9 gün olacak.

ÖZEL SEKTÖR KURBAN BAYRAMI 9 GÜN İDARİ İZİNDEN YARARLANIYOR MU?

Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı. Bayram için uygun görülen idari izin 657 sayılı kanun çerçevesinde yer alan devlet memurları için geçerli olacaktır. İdari izin özel sektörü içine almamaktadır. 2024 Kurban Bayramı tatili memurlar için 9 gün olacaktır.

Kaynak: istiklal.com.tr