Kurban Bayramı tatili ve kaç gün süreceği tatilcilerin gündemini oluşturuyor. Bilindiği üzere Kurban Bayramı resmi tatiller arasında yer alıyor. Bundan dolayı da kaç gün tatil olacağı ve kalan gün sayısı vatandaşların ilgisini cezbediyor. İşte 2024 Kurban Bayramı’na dair merak edilenler…

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman? Tatil Kaç Gün?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN 2024 KAÇ GÜN KALDI?

2024 Kurban Bayramı bu yıl 16 Haziran Pazar günü idrak edilecek. Kurban Bayramı 18 Nisan 2024 Perşembe günü itibaren de 59 gün kaldı. 15 Haziran Cumartesi günü Kurban Bayramı arefesidir. Kurban Bayramı 16- 17-18- 19 Haziran yani dört gün sürecek.

Kurban Bayramı Arefe günü: 15 Haziran 2024 | Cumartesi

Kurban Bayramı Birinci Gün: 16 Haziran 2024 | Pazar

Kurban Bayramı İkinci Gün: 17 Haziran 2024 | Pazartesi

Kurban Bayramı Üçüncü Gün: 18 Haziran 2024 | Salı

Kurban Bayramı Dördüncü Gün: 19 Haziran 2024 | Çarşamba

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN 2024?

Kurban Bayramı arefesi her sene olduğu gibi yarım gün oluyor. Ancak arefe günü cumartesiye, bayramın ilk günü ise pazar gününe isabet ediyor. Bundan dolayı da bayram tatili beş gün olacak.

KURBAN KESMEK FARZ MI?

Kurban Kesmek, sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelmektedir. Kurban dini bir terimdir. Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet için belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhi rızayı kazanmak amacıyla kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk'a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197).

Bu ibadetin ruhunda Hakk'a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnet olarak kabul edilir ( İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan bu yana  milletimizin dini hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ