Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2023 yılında turizm gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak yaklaşık 56 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Turkuvaz Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğiyle düzenlenen Gastroshow etkinliği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasıyla başladı.

Ersoy, son yıllarda gastronomi ve turizm arasındaki giderek güçlenen bağa dikkat çekerek, “Gastronomi dünyasının temsilcileri, turizm pazarının gerçek aktörleri arasında yer almakta ve turizmin gelişimine büyük katkılar sağlamaktadır” dedi.

“İSTANBUL, İZMİR VE BODRUM GASTRONOMİ ŞEHİRLERİ OLARAK ÖNE ÇIKIYOR”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin zengin gastronomi kültürünün uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmasının önemine vurgu yaparak, bu alandaki çalışmaların hızlandırıldığını ve iki yıl içinde Michelin Rehberi’ne dahil olunduğunu belirtti. Ersoy, “Mutfak zenginliğimizin ve yaratıcı rehberliğimizin uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından tescillenmesiyle, gastronomi turizminde iddiamız daha da ileriye taşındı. Yaptığımız çalışmalar ve tanıtım faaliyetleri sayesinde İstanbul, İzmir ve Bodrum gibi destinasyonlarımız gastronomi şehirleri olarak öne çıkmaktadır” dedi.

Anadolu’nun zengin yemek ve lezzet kültürüne değinen Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ise “Buraya gelen her davetli bizim için çok kıymetli. Bugün T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Turkuaz Medya desteğiyle yapılan bu organizasyonun çok önemli olduğuna inanıyorum. Misafirlerimiz, dünyanın çeşitli yerlerinden gelerek ülkemizin gastronomi turizmine büyük katkıda bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken temel konu, misafirlerimizin çoğunun Anadolu ile bağlantılı olması. Burası sadece fine dining şeflerinin olduğu bir yer değil, aynı zamanda kültürümüzü global olarak yaydığımız bir konumda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: istiklal.com.tr