İstanbul Küçükçekmece'de meydana gelen olay sabah saat, 08:45 sularında gerçekleşti. Kartaltepe Mahallesi’ndeki Belediye Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı binanın yıkılması üzerine, ilgili ekipler olay yerine sevk edilmişti. Enkazda yapılan çalışmalar sonucu, 1 kişi hayatını kaybetti. 8 kişi ise yaralandı. 

Aft Wl0 X Z4K Wf Qe Iuy M Jrs A

Binanın durduk yere çökmesi ise, akıllarda şüpheye neden olmuştu. Kısa bir süre sonra ise, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bina ile ilgili açıklama yaptı.

"İstanbul’umuza, ülkemize geçmiş olsun.

İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde bir binanın çökmesi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır. Ekiplerimiz sahada incelemelerine devam ediyorlar, gelişmeleri anbean takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: istiklal.com.tr