Bitcoin, Mart ayında rekor kırmasının ardından düşüş eğilimini sürdürüyor. En büyük kripto para birimi, 73 bin 800 dolar seviyelerine çıkarak tarihi zirvesini görmüştü, ancak şimdi 61 bin dolara kadar geriledi. Bu düşüşte, Bitcoin yatırım fonlarından gelen sert çıkışlar etkili oldu. Ayrıca, Federal Rezerv'in faiz indirimine ilişkin beklentilerin ötelendiği haberleri de satış baskısını artırdı.

SON 24 SAATTE KRİPTO PARADA BÜYÜK DEĞER KAYBI

Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 8,5 azalarak 2 trilyon 370 milyar dolara geriledi.

Bitcoin'in Mart ayındaki rekor seviyelerden 61 bin dolar seviyelerine gerilemesi, kripto para piyasasında genel bir zayıflık görünümüne neden oldu. Bitcoin, 60 bin dolar civarında tutunmaya çalışırken, diğer kripto paralarda da benzer bir zayıflık gözlendi.

Sadece 18 Mart'ta, Bitcoin yatırım fonlarından net çıkışlar 326 milyon doları buldu.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşün, uzun süredir beklenen düzeltmenin devam etmesi nedeniyle yaşandığını belirtiyor.

Bitcoin geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanmıştı.

Nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) sürecinin yanı sıra, 11 Ocak'ta işleme açılan spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına yatırımların (ETF) da Bitcoin'in fiyatındaki yukarı yönlü ivmeyi desteklemeye devam etmesi bekleniyor.

Ekim 2023’e 28 bin doların altında giren Bitcoin, yılı 42 bin 141 dolarla kapatmıştı.

Piyasa değeri bakımından 2'nci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 8,7 değer kaybederek 3 bin 285 dolar seviyesine geriledi. Ethereum, 2021'de 4 bin 800 doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.

Kaynak: Ekonomi Servisi