Kripto paraların düşmesinin sebebini uzmanlar tek bir nedene bağlayamıyor. Kripto para lideri Bitcoin’in düşüşüne etki eden pek çok sebep bulunuyor. İşte o sebeplerden bazıları ve yapılan yorumlar…

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Bitcoin’in düşüşü için tek bir sebep gösterilmiyor. Lider kripto hem geleneksel hem de kripto para piyasalarındaki birden çok olay sebebiyle gerginlik yaşıyor.

Bitcoin’in düşüşünde etkili olan sebepler içinde ise  MTGOX iadelerinin bu ay başlaması, Almanya Hükümeti’nin BTC satışlarını sürdürmesi, ABD Sillkroad varlıklarının satılmaya başlanması gösteriliyor.

ABD’de de açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) verisi istihdam tarafında güçlü bir duruş yansıtırken ABD Merkez Bankası FED Başkası Powell’ın faiz indirimlerine dair bu seneye dair pek de iyimser olmayan bir tablo çizmesi Bitcoin’i negatif etkileyen gelişmeler içinde.

Geleneksel dışı bir varlık olarak geliştirilmiş olmasına rağmen kripto paralar geleneksel para politikalarının etkilerinden de kendine düşen nasibini alıyor.

Son 1 ayda yüzde 13 civarında değer kaybetmiş olan BTC, mevcut fiyatıyla 60 bin 223 dolardan işlem görüyor. Daha da düşmesi halinde BTC için en yakın durak 58 bin 500 dolar olarak kabul ediliyor. Bu eşiğin geçilmesi halinde BTC’nin 52 bin dolara kadar düşüş endişesi yaratacağı belirtiliyor.

BTC’deki düşüş tüm altcoinlerin hareketlerini de etkiliyor. Ortada dolaşan bu belirsizlik ve endişenin gittikçe artması kripto para piyasasında yatırımcılar, daha kısa vadede kar getirecek projelere yönelmeye başladı. Kısa vadeli yatırım seçenekleri arasında ön satış coinleri büyük bir yer kaplıyor. Yatırımcılar, ön satış performansına bakıp, karar vererek düşük fiyatlarla yatırım yapma ve borsa listelemeleri anında hızlı kazanç elde etme düşüncesiyle hareket etme yönelimine girdi.

Kaynak: istiklal.com.tr