AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlığında yapılan çalışmalar sonucunda kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren bir kanun teklifi hazırlandı ve hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulması planlanıyor.

RİSKLER AZALTILACAK

Bu düzenleme ile Türkiye'de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılması ve uluslararası uygulamalara benzer bir çerçevenin oluşturulması amaçlanıyor. Kripto varlıkların geniş bir tanımının yapılacağı düzenlemeyle, bu varlıkların alım satımının yapıldığı platformların SPK tarafından lisanslanması ve denetlenmesi sağlanacak.

YAPTIRIM VE CEZALAR GİBİ KONULAR YER ALACAK

Kanun teklifinde, platformlarda müşteriler adına tutulan nakit ve kripto varlıkların saklanması, platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkiler ve uygulanacak yaptırım ve cezalar gibi konular yer alacak. Platformların faaliyet esasları ise ikincil düzenlemelerle belirlenecek.

SPK'YA YETKİ

Ayrıca, blok zinciri ve benzeri teknolojileri geliştiren kişilerin, kripto varlıkların satışı veya dağıtımı konusunda SPK'ye yetki verilmesi ve izin şartı getirilmesi öngörülüyor. Bu düzenlemeyle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) blok zinciri teknolojilerinin teşviki ve geliştirilmesi sürecinde rol alması da hedefleniyor.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıların lisanslanmasıyla birlikte, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 15 No'lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirilerin giderilmesi ve Türkiye'nin "kısmi uyumlu" kategorisinden çıkması bekleniyor.

Kaynak: AA