ABD'nin New Hampshire eyaletinde, dört kreş çalışanı gözaltına alındı. Altı aydır devam eden soruşturma sonucunda, bu çalışanların çocukların yemeklerine uyku takviyesi melatonin eklediği tespit edildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, olay eyalet başkenti Concord'a yarım saat mesafede bulunan bir kreşte gerçekleşti. Manchester Emniyet Müdürlüğü, kreşte 'güvenli olmayan uygulamaların' olduğu yönünde ihbar aldı ve Kasım 2023'te soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda çocuklara melatonin verildiği ortaya çıktı.

Gözaltına alınanlar arasında 52 yaşındaki kreş sahibi Sally Dreckmann, 51 yaşındaki çalışan Traci Innie ve 23 yaşındaki çalışanlar Kaitlin Filardo ve Jessica Foster bulunuyor. Polis açıklamasında, çocukların yemeklerine ailelerinin bilgisi ve rızası olmadan melatonin eklenmiş olduğunu belirtti. Ancak kaç çocuğa ve ne kadar süreyle bu takviyenin verildiği henüz netlik kazanmadı.

Yeni Proje (88)(2)

Melatonin, uyumaya yardımcı olması amacıyla satılan bir takviye olarak biliniyor, ancak çocuklar üzerindeki uzun vadeli etkileri tam olarak bilinmiyor. Ayrıca, WBZ News'ün aktardığına göre, Dreckmann'ın kreşinin ruhsatsız olduğu tespit edildi. New Hampshire yasalarına göre, aynı anda üçten fazla çocuğa bakılmadığı sürece ruhsatsız kreş işletmek yasal kabul ediliyor.

Bölge sakinlerinden Gary Boucher, mahallelerinde böyle bir kreşin varlığından haberdar olmadığını belirtti. Boucher, "Ben bir dedeyim, yani biliyorum. Bu şok edici, gerçekten öyle. Eğer bu benim çocuğuma olmuş olsaydı son derece üzülürdüm," dedi ve yetkililerin gözaltıların yanı sıra kreşi kapatmalarını umduğunu ifade etti.

Kaynak: istiklal.com.tr