Kartla ödeme firması Mastercard, internet alışverişlerinde radikal değişikliğe gitti. Uygulama, ilk olarak Avrupa ülkelerinde hayata geçirilecek, ardından tüm dünyada geçerli olacak.

Gerçekgündem'de yer alan habere göre, Bu yeni uygulama, tüketicilerin rastgele oluşturulan 'tokenler' kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyacak. Artık şifrelerin kullanımı da kalkacak.

GÜVENLİK AÇIĞINA NEDEN OLUYORDU

 Mastercard bu tokenlerin cihaz ve platformdan bağımsız olarak çalışacağını ve biyometrik doğrulama ile tek bir tuşlama ile ödeme yapılabileceğini duyurdu. Böylece, internet alışverişlerinde kart numarası güvenliği konusunda yeni bir dönemin kapıları aralanmış olacak.

2030'da yürürlüğe girecek bu uygulama ile tüketiciler, alışveriş yaparken 16 haneli kart numarası girmek gibi bir mecburiyet olmayacak.

FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Bunun yerine rastgele oluşturulan dijital tokenler kullanılacak. Mastercard, bu uygulamanın hayata geçirilmesi için bankalar, fintek şirketleri ve e-ticaret firmalarıyla işbirliği içinde olduğunu ifade etti.

Ayrıca, kullanıcılara parmak iziyle biyometrik onay sağlama fırsatı da içeriyor. Bu vesileyle, güvenlik önlemleri daha da artırılacak ve kullanıcıların hesapları daha güvence altına alınacak.

Kaynak: istiklal.com.tr