İsrail, savaş suçu işliyor olmasına aldırmadan düzenli olarak Gazze’deki hastaneleri ve Birleşmiş Milletler tesislerini vurdu, vurmaya da devam ediyor. Hastaneleri bilinçli şekilde bombalayarak, elektrik, su ve doğalgazı keserek, insani yardım tedariğini engelleyerek Gazze’deki sağlık sistemini tamamen çökerten İsrail, bombardımanı durdursa bile her gün yüzlerce insanın ölümüne sebep olmaya devam edecek.

İsrail, savaş suçu işliyor olmasına aldırmadan düzenli olarak Gazze'deki hastaneleri ve Birleşmiş Milletler tesislerini vurdu, vurmaya da devam ediyor. Hastaneleri bilinçli şekilde bombalayarak, elektrik, su ve doğalgazı keserek, insani yardım tedariğini engelleyerek Gazze'deki sağlık sistemini tamamen çökerten İsrail, bombardımanı durdursa bile her gün yüzlerce insanın ölümüne sebep olmaya devam edecek.

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze'deki sağlık sisteminin yeniden ayağa kaldırılmaması durumunda İsrail bombardımanlarında öldürülen insan sayısından daha fazlasının tedavi olamama nedeniyle hayatlarını kaybedebileceğini açıkladı.

Al Shifa Hastanesi'nin çöküşünü trajedi olarak nitelendiren Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, "Eğer Gazze'deki sağlık sistemini yeniden bir araya getiremezsek, sonunda bombardımandan ziyade hastalıklardan ölen insanların sayısını göreceğiz" dedi.

Açlık ve hastalık Gazze'de kol geziyor

Hem saldırılarda yaralanan hem de Gazze'deki yaşam koşullarının sağlıksız olması nedeniyle salgın hastalıklar başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara yakalanan kişileri tedavi edebilecek ortamlar ve imkanlar giderek zayıflıyor. İnsani yardım kuruluşları, yakıt kıtlığı ve iletişim kesintileri sebebiyle yardımları durdurdu.

Mısır Refah Kapısı'na gelen yardımlar Gazze tarafına geçse de yakıt geçişine izin verilmediği için yardımlar ihtiyacı olan insanlara ulaştırılamıyor.

Gazze'de savaşa rağmen hayata tutunmaya çalışan insanlar, İsrail saldırılarından yara almadan kurtulsa bile beslenme ve ilaç yetersizliği, ısınma ve temiz suya erişimin olmaması, temizlik imkanının bulunmaması nedeniyle çeşitli hastalıklarla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Özellikle temiz içme suyu kıtlığı, kolera dahil olmak üzere mide-bağırsak hastalıklarının yayılma riskini artırıyor.

Gazze'de insanlar, zamanlarının çoğunu yiyecek ve su arayarak geçiriyorlar. Gazze Şeridi'nin tek değirmeni, İsrail'in bölgeyi tamamen kuşatmış olmasından dolayı yakıt sıkıntısı sebebiyle buğday öğütemiyor. Fırınlar ise bombardımanlarda özellikle hedef alınarak yıkıldığı için temel gıda maddesi olan ekmeğe artık erişilemiyor.

Gazze'de temizlik hizmetlerinin durdurulması yerel halk arasında bulaşıcı hastalıkların büyük bir hızla yayılmasına neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü 44.000'den fazla ishal ve 70.000 akut solunum yolu enfeksiyonu vakası kaydetmiş olsa da gerçek rakamların çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Kış mevsimi yaklaşırken bölgede oluşabilecek yağmur ve su baskınları, halihazırda vahim olan durumu daha da kötü hale getirecektir. Bu savaş devam ettiği sürece aç ve evsiz insanların sefaleti daha da artacak. Bombalardan kaçsalar da ya açlıktan ya da hastalıktan ölecekler.

İsrail, Gazze'deki doktorları ve sağlık çalışanlarını tutukluyor

İsrail, Filistin halkını en ağır şekilde cezalandırmak ve ölümleri arttırmak için sağlık çalışanlarını engellemeye devam ediyor. Gazze'de Sınır Tanımayan Doktorlar için çalışan İngiltere vatandaşı Filistinli cerrah Dr. Ghassan Abu Sitta, bu konuyla alakalı "Bu, 'Sizi sadece öldürüp yaralamakla kalmayıp, tedavi edilecek hiçbir yerinizin kalmamasını da sağlayacağız' anlamına geliyor'' yorumunu yapmıştı.

Han Yunus'ta görev yapan Dr. Naseem Hassan ise meslektaşlarının hastaneden ayrıldıktan saatler sonra ceset torbalarının içinde geri döndüklerini söylemişti. Gazze'deki doktorlar, ölümün soğuk nefesini enselerinde hissederek çalışmaya devam ediyorlar çünkü hepsi hedefte olduklarının farkındalar…

İsrail Ordusu, 23 Kasım'da Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi'nin müdürü Muhammed Ebu Salmiya ve aralarında doktorların da bulunduğu bazı sağlık personellerini, Hamas'a hizmet ettikleri gerekçesiyle tutuklamıştı. Dünya Sağlık Örgütü, İsrail'in aynı bahane ile diğer doktor ve sağlık çalışanlarını da tutuklamasından endişe duyduklarını açıkladı. İsrail'in asıl derdi, Ebu Salmiya'nın İsrail aleyhine bilgi paylaşıyor olmasıdır. Kasım ayının başında İsrail, yaralıları hastaneye taşıyan bir ambulansı, içinde Hamas askerlerinin olduğunu iddia ederek bombalamıştı. Şifa Hastanesi Müdürü Ebu Salmiya, ambulansın bombalanmasıyla beraber hem içindeki yaralıların hem de çevrede bulunan en az 12 sivilin öldürüldüğünü söylemişti. İsrail'in söylediği ambulanstaki Hamas savaşçılarının hedef alındığı iddiasının yalan olduğunu Ebu Selmiya'nın ortaya çıkarmış olması, kendisini hedef haline getirdi ve İsrail, onu ve beraberindeki sağlık çalışanlarını tutuklayarak bedel ödetmek istedi. Ayrıca diğer sağlık görevlilerine gözdağı vermeye çalıştı; basın mensuplarına yaptığı gibi…

Bu olay kınama ile geçiştirilmeden acil yaptırım uygulanmalı zira insanlığın yaralarını iyileştiren sağlık çalışanlarının korunması gerekmektedir. Hastanelere her gün şarapnel yarası olan ve uzuvları kopmuş olan onlarca insan getiriliyor. Bu insanların basit ilk yardım müdahaleleriyle kurtarılması mümkün değil.

Gazze'de zor şartlar altında tüm imkansızlıklara rağmen ölümleri en aza indirmek için canla başla çalışan ve bombardımanlarda ölmek pahasına bile olsa hastalarını terk etmeyeceklerini açıklayan doktorlar ve tüm sağlık çalışanları, daha büyük bir desteği hak ediyorlar. Gazze'den gelen görüntülerde izlemeye bile tahammül edemediğimiz acı tabloların tam ortasında mücadele veren doktorları korumak için elimizden geleni yapmalı, DSÖ ve devlet yetkililerinin çağrılara karşılık vererek müdahalede bulunmaları için daha fazla ses çıkarmalıyız.

Durumun vahametini sözlerle anlatmak mümkün değil. Her gün, rehavete kapılmadan, duruma alışmadan Gazze'nin hak ettiği insani haklarına kavuşması adına mücadele edilmelidir. Bireysel olarak da tepki göstermeye devam etmeliyiz zira devletler güçlerini halklarından alırlar. Gazze'deki sağlık personelinin ve tıbbi tesislerin uluslararası insancıl hukuka uygun olarak korunması; hastaneler, sağlık tesisleri, ambulanslar ve sağlık personelinin hiçbir koşulda hedef alınmaması ve her zaman koruma altında olmaları için devlet yöneticilerine baskı yapılmalıdır. Uluslararası kanunların uygulanması için istikrarlı bir tepki gereklidir.