Birinci sınıfa giden bir çocuğun ebeveynleri net olmalıdır: Çocuğunuz hata yapacaktır, hata yapmaması mümkün değildir.

Birinci sınıfa giden bir çocuğun ebeveynleri net olmalıdır:

Çocuğunuz hata yapacaktır, hata yapmaması mümkün değildir.

Birinci sınıfa giden bir çocuğun ebeveynleri şunu açıkça anlamalıdır: Çocuğunuz hatalar yapacaktır, çünkü öğrenmeye yeni başlıyor. Bu dönemdeki göreviniz, zorluklara karşı mücadelede çocuğun yanında durmaktır. Hatalarını görmesine ve düzeltmesine yardımcı olun ve bunu öfkeli bir gözetmene dönüşmeden yapın.

Birinci sınıf öğrencisi, gelişimi nedeniyle çalışmalarının sonuçlarını değerlendiremez. Kendi çabalarını, gayretlerini değerlendirir. Eğer çocuk denediyse, o zaman yaptığı her şeyi, hatta kendisinin henüz fark etmediği hataları bile beğenir. Eğer onun değerlendirmesi sizinkiyle örtüşüyorsa - her şey yolundadır. Eğer o beğeniyor ve siz beğenmiyorsanız, çocuk iki çıkış yolundan birini seçer: ya kendini kurtarmak için sizin değerlendirmenizi fark etmez ya da başarısızlığını kabul eder ve bu onu incitir.

Not: Bu nedenle birinci sınıfta defterlere ya da günlüklere işaret koyulmaz.

Hata korkusu çocuğun faaliyetlerini sınırlar ,denemez, deney yapmaz, analiz etmez, karşılaştırma yapmaz. Bir soruyu yanıtlarken veya bir problemi çözerken, sadece ders kitabında yazılanları, öğretmenin veya annenin söylediklerini acı bir şekilde hatırlar.

Ebeveynler için çocuğu cehaletle suçlamak değil, öğrenmesine yardımcı olmak, birinci sınıf öğrencisinin öğrenme arzusunu korumak önemlidir. Aynı zamanda, bir çocuğun evde sevilmesi, anlaşılması ve korunması da önemlidir. Bir çocuk okulda çok çalışırsa, ancak bir şeyler yolunda gitmezse ve anne ve baba azarlarsa, öğretmen kızarsa; Bu durum strese ve sonuç olarak başarısının azalmasına yol açacaktır.

Çocuk ne yapmış olursa olsun, ne kadar üzgün olursanız olun, onu kendinizden uzaklaştırmayın. Bu onun hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için önemlidir.