Petro, yaptığı açıklamada, "Yiyecek isteyen 100'den fazla Filistinli, (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu tarafından öldürüldü. Buna soykırım denilir ve dünyanın güçlü devletleri bunu duymaktan hoşlanmasa da yapılanlar, Holokost'u hatırlatıyor. Dünyanın Netanyahu'yu durdurması gerekiyor. Kolombiya, İsrail'den tüm silah alımlarını askıya aldı." ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun Gazze'deki insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısında 112 Filistinlinin öldüğü, 760 Filistinlinin ise yaralandığı belirtilmişti. Gazze'deki hükümetten yapılan açıklamada, İsrail'in insani yardım bekleyenlere yönelik saldırısının "kasıtlı ve planlı" olduğu vurgulanarak, "İşgal ordusu, bu kişilerin bölgeye insani yardım almak için geldiklerini biliyordu ancak onları soğukkanlılıkla öldürdü." denilmişti.

İsrail ordusunun Gazze'deki sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri, okulları ve yerinden edilmiş Filistinlilerin barınaklarını hedef alan saldırıları devam ederken, insani yardımların girişinin engellenmesi nedeniyle Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanmaktadır.

Editör: Ali Özgür UZUN