SSK ve Bağ-Kur emeklileri kök maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor. Kök maaş altı aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla tekrardan gündeme geldi. Emekli vatandaşlar kök maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor. Peki “Kök maaşı nedir, nasıl hesaplanır? Kök maaşımı nasıl öğrenebilirim?” İşte bu konuda sorula soruların yanıtları…

KÖK MAAŞI NEDİR?

Kök maaş, emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan net tutarı gösteriyor. Kısaca kök maaş, emekli maaşının ham halini gösteriyor. En düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilave edilen zam ile birlikte alt sınıra yükseltilir.

KÖK MAAŞI NASIL HESAPLANIR? KÖK MAAŞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Kök maaşını öğrenmek isteyen emekliler, arama motorlarına kök maaş nasıl hesaplanır? sorusunu sormaktadır. Kök maaşı bulmak için farklı yöntemler vardır. Öncelikle e-Devlet şifresi olan tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri kök maaşlarını basit şekilde öğrenebilir.

SSK'dan emekli olmuş kişiler, e-Devlet'e giriş yapıp "arama" bölümüne 4A Emekli Aylığı yazıp karşılarına çıkan ilk bağlantıya tıklaması gerekiyor.

Daha sonra karşılarına gelen sayfada "Detay" bölümünü de tıklayıp açılan pencerede en alt kısımlarda yer alan "5510 Ek 19 Miktarı" yazan yerdeki tutarı 7500 liradan çıkarması gerekiyor. Bu şekilde kök maaş ek ödeme dahil istenilen bilgilere ulaşılmış oluyor.

EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Kök maaş veya diğer adıyla kök aylık, e-devlet sistemi üzerinden “Emekli Aylık Bilgisi” kısmında aylık tutar olarak öğrenilebilir. E-Devlet online sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresine erişim sağlayın. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna bastıktan sonra kimlik doğrulama için istenen bilgileri onlarda T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi olmaktadır. Bu bilgiler doğru bir şekilde girilmelidir.

İstenilen bilgileri eksiksiz girdiğiniz zaman da otomatik olarak emekli aylık bilgisi sayfasına yönlendirileceksiniz.

Kaynak: istiklal.com.tr