İddialara göre, Güneş Yıldıztan 2017'de kocası Nihat Yıldıztan'dan kaçtıktan sonra sevgilisi M.A. ile birlikte Darıca Polis Merkezi'ne giderek, kocasının kendisini dövdüğünü bildirip şikayette bulundu. Polis işlemlerinin ardından, Yıldıztan bir kadın sığınma evine yerleştirildi. Ancak burada kısa bir süre kaldıktan sonra kendi isteğiyle ayrıldı ve yaklaşık 5 gün boyunca çeşitli yerlerde kaldıktan sonra ortadan kayboldu.

A W201219 06

Kocaeli Emniyeti, Yıldıztan'ın uzun süre boyunca iz bırakmaması üzerine geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Cinayet Büro Amirliği, 50'den fazla kişiyi sorguladı ve olayın izini sürdü. Dört aylık teknik ve fiziki takip sonucunda, Yıldıztan'ın kocası ve akrabaları tarafından öldürüldüğü tespit edildi. Polis, Kocaeli, İstanbul ve Van'da eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek toplamda 26 kişiyi gözaltına aldı. Cinayet, cinayeti azmettirme ve cinayete iştirak suçlamalarıyla baş şüpheliler adliyeye sevk edildi.

A W201219 04

Araştırmalar sonucunda, Yıldıztan'ın kocası, kardeşleri ve amcaoğulları tarafından Körfez ilçesi İlimtepe bölgesindeki ormanlık alana götürülerek öldürüldüğü tespit edildi. Aile meclisinde alınan infaz kararına rağmen, Yıldıztan'ın bazı kardeşlerinin bu karara karşı çıktığı öğrenildi. Bununla birlikte, 7 yıllık süre zarfında Yıldıztan'ın kaybolduğuna dair herhangi bir resmi başvuru yapılmadığı da dikkat çekti. Şu ana kadar Yıldıztan'ın cesedine ulaşılamadı.

A W201219 03

Kaynak: İHA