Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, Aden Körfezi'nde bulunan Amerikan gemisi TRUE CONFIDENCE'a yönelik çok sayıda "uygun deniz füzesiyle" yapılan saldırı hakkında bir açıklama yaptı. Sözcü Seri, saldırının gemide yangına neden olduğunu ve bu saldırının, gemi mürettebatının "uyarı mesajlarını reddetmesinin" ardından gerçekleştirildiğini iddia etti.

Seri, Husilere ait güçlerin "mazlum Filistin halkına destek ve yardım etme konusunda dini, ahlaki ve insani görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini" belirtti ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sona erene kadar Kızıldeniz ve Umman Denizi'ndeki saldırıların süreceğine işaret etti.

Henüz ABD yönetiminden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ancak, İngiltere'nin Sana Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırıda ilk belirlemelere göre iki denizcinin öldüğü bildirildi. Açıklamada, Husilerin uluslararası denizciliğe pervasızca füze fırlatmasının üzücü ve beklenen sonucu olduğu belirtilerek, Husilerin saldırılarını durdurması gerektiği vurgulandı. Ancak, açıklamada denizcilerin nerede hedef alındığına, uyruklarına veya geminin kimliğine ilişkin ayrıntılara yer verilmedi.