ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, dün Husi kontrolündeki bölgelerden havalanan 5 İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) bölgedeki ticari gemilere ve ABD donanmasına yönelik yakın tehdit olarak değerlendirildiğini belirtti.

ABD uçakları ve koalisyona ait gemilerin söz konusu İHA'ları Kızıldeniz'de imha ettiği açıklamada vurgulandı. Seyrüsefer özgürlüğünün korunacağı ifade edildi.

Yemen'deki İran destekli Husilerin, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere el koyma ve bazılarına İHA ve füzelerle saldırılar düzenleme eylemlerine değinildi.

ABD güçlerinin Yemen'den atılan füzeleri ve kamikaze İHA'ları düşürdüğü belirtilirken, Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldığı aktarıldı.

ABD'nin, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin tehlikeye girmesi sebebiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturduğu belirtildi.

Kızıldeniz'de Husilere ait sürat teknelerinin ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının sonlandırılması çağrısını içeren kararını kabul ettiği bilgisi verildi.

Son olarak, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'sinin Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleştiği ve bu kanalın Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rota olduğu vurgulandı.