Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası, insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın şükrünü temsil eder. Dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. Peki “Kız kardeşe fitre verilir mi? Fitre kime verilir? Bir fitre ne kadar?” İşte fitreye dair araştırılan ayrıntılar…

Fıtır sadakamı Ramazan gelmeden verdim caiz mi? Fitre Ramazan gelmeden  verilir mi?

KIZ KARDEŞE FİTRE VERİLİR Mİ?

Fitre, Hanefiler’in dışındaki üç mezhep için zekâtın vacip olabilmesi için gerekli görülen nisap miktarının şartının aranmadığı yardım çeşididir. Kısacası bir insanın 1 günlük yiyeceğinden fazlasının bulunması durumunda muhtaç olan kişiye yardım edebilmesidir. Yıl içinde belirlenen fitre miktarı kadar vermek kaydıyla görev kardeşe Ramazan fitresi verilebilir.

Ramazan zekatı da her yıl sahip olunan malın (altın, para, arsa vb.) altın cinsine eşitlenerek 40’ta birinin ihtiyaç sahiplerine bağışlanmasıdır. Zekat ve fitre birbirinden farklıdır. Fitre yalnızca Ramazan ayında verilir. Zekât ise yılın herhangi bir zamanı verilebilir.

FİTRE KİME VERİLİR?

Ramazan fitresi dinen uygulanması gereken fitre ve zekât listesi şu şekilde sıralanır;

-          Yoksul insanlara verilmesi

-          Düşkün insanlara verilmesi

-          Miskin insanlar verilmesi

-          Zekât toplayan memurlara verilmesi

-          Gönülleri İslam'a ısındırılacak olan kişilere verilmesi

-          Kölelere verilmesi

-          Borçlulara verilmesi

-          Allah yolunda olan Salih kişilere verilmesi

-          Yolda kalan kişilere verilmesi

BİR FİTRE NE KADAR?

Bir fitrenin ne kadar olması gerektiğini Diyanet tarafından açıklanmıştır. Ramazan fitresi 2024 yılı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar bir kişi için geçerli olan günlük fitre miktarını temsil eder.

FİTRE NASIL HESAPLANIR?

Fitrenin hesaplanmasında ölçü, bir fakirin günlük iki doyumluk yemeğine denk olan yiyecektir. Bu ölçü 3 kilogram arpa, kuru hurma veya 1,5 kilogram buğday ya da bu değerde nakit paraya denk gelir.

Altın zekatı nasıl hesaplanır 2024? 100 gram çeyrek altının zekatı ne kadar 2024? Altın zekatı nasıl hesaplanır 2024? 100 gram çeyrek altının zekatı ne kadar 2024?

Zekât, fitre ve oruç fidyesi kimlere verilir? Foto Galeri: Zekât, fitre ve oruç fidyesi kimlere verilir?

Kaynak: İstiklal Gazetesi