Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2024 karşılaşmaları büyük bir heyecanla başladı ve renkli anlara sahne oldu. Geleneksel Türk yağlı güreş turnuvası, her yıl haziran ayı sonu ile temmuz ayı başında Edirne'de düzenleniyor. Bu yıl da birbirinden iddialı yarışmacılar kıyasıya mücadele verdi. Böylece 633. Başpehlivanının kim olduğu belli oldu. Peki “Kırkpınar başpehlivanı kim oldu 2024? Kırkpınar kazananı kim 2024?” İşte bu soruların yanıtları…

KIRPINAR BAŞPEHLİVANI KİM OLDU 2024?

2024 Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanının kim olduğu belli oldu. Finale adını yazdıran Mustafa Taş ile Yusuf Can Zeybek arasında oynanan final maçının ardından 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı Yusuf Can Zeybek oldu.

633. BAŞPEHLİVAN ŞAMPİYONU NE KADAR ÖDÜL ALDI?

663. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivan olan güreşçi 1 milyon lira ödül kazanıyor. Başpehlivan ikincisine 275 bin lira, başpehlivanlık üçüncülerine ise 140'ar bin lira ödül veriliyor.

KIRKPINAR ŞAMPİYONU YUSUF CAN ZEYBEK KİMDİR?

Yusuf Can Zeybek, 1994 yılında Antalya'da doğdu. Zeybek, 2013 yılında Azerbaycan'da gerçekleştirilen uluslararası turnuvada şampiyon oldu. 2013 yılında Azerbaycan’da düzenlenen Uluslararası Azerbaycan Bakü Gençler Serbest Güreş Turnuvası’nda Türk Milli Takımı formasını giymekte olan Antalya Büyükşehir Belediyespor Güreşçisi Yusuf Can Zeybek, 96 kiloda şampiyonluğu elde etti.

Bulgaristan’ın Varna kentinde de şampiyon oldu. Takvimler 2021 yılını gösterdiğinde Yusuf Can Zeybek, başpehlivanlığa yükseldi. Aynı yıl Kurtdereli Yağlı Güreşlerinde ve Elmalı Yağlı Güreşlerinde 2. olarak ilk kez başpehlivan olarak kürsüye çıktı. Başpehlivanlıkta ilk senesi olan 2021'de toplam 18 güreşe katıldı ve bu güreşi 2 ikincilik ile tamamladı. 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanıdır.

Kaynak: istiklal.com.tr