EMLAK SEKTÖRÜNDE YÜZDE 60 ENFLASYON TARTIŞMASI

Emlak sektörü temsilcileri, temmuz ayında yüzde 60’lar seviyesinde olması beklenen enflasyon oranını ev sahiplerinin yetersiz bulduğunu belirtiyor. Bazı ev sahiplerinin, 6 aylık kısa dönem sözleşmeler yaparak yılda iki kez zam talep ettiği ifade ediliyor.

HUKUKÇULARDAN KİRACILARA UYARI

Kira sözleşmelerinde yıllık enflasyon oranının baz alınması gerektiğini vurgulayan hukukçular, bu oranın üzerinde talepte bulunulması durumunda kiracıların mahkemeye başvurabileceğini hatırlatıyor. Avukat Sibel Aslan, "Enflasyonun üstünde zam için dava yolu açık. Anlaşmazlık durumunda ara bulucular devreye girecek" dedi.

EV SAHİPLERİNİN YENİ TAKTİKLERİ

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli'nin haberine göre, ev sahiplerinin TÜİK'in açıkladığı yüzde 60 enflasyon oranını yetersiz bulduğunu belirten Yuvam Emlak sahibi Ersin Çetin, “Zam sınırı kalktı; ama ucu açık değil. Bu yüzden kiracıya çık baskısı yapılıyor” dedi. Çetin, bazı ev sahiplerinin yüzde 60’lık enflasyon oranına takılmamak için 6 aylık kısa dönem kontratlar imzalattığını söyledi. Bu yöntemle, yılda iki kez kira zammı yapılabildiğini belirten Çetin, "Temmuzda girdiniz, ocak ayına kadar ödediniz. Ocakta yeni fiyattan temmuza kadar bir sözleşme daha yapılıyor. Aslında bu yasal değil; ancak bu şartlarla ev verenler var" diye konuştu.

KİRACILARIN HAKLARI DEVAM EDİYOR

Zam sınırının kalkmasıyla kiracılar tüm haklarını kaybetmiş olmayacak. Hukukçular, enflasyon oranının üzerinde zam yapılması durumunda kiracıların hukuki yollara başvurabileceğini belirtiyor. Avukat Sibel Aslan, "Kiracılar, enflasyon oranının üstünde bir zamla karşılaşırsa dava açabilir. Anlaşmazlık halinde ara bulucular devreye girecek" dedi.

Kaynak: istiklal.com.tr