Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Konut kira zammı uygulamasının yüzde 25'lik tavan oranı, 2 Temmuz 2024'te sona erecek. Uygulama, 2022'de 1 yıllığına başlamış ve 2023'te bir yıl daha uzatılmıştı. Ancak, zam sınırının devam edip etmeyeceği konusu halen belirsizliğini koruyor. Merkez Bankası raporları ve Mehmet Şimşek'in açıklamaları, bu düzenlemenin devam etmeyeceğine dair beklentileri artırdı.

Zam Oranları Nasıl Hesaplanacak?

Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, konut kiralarındaki yeni dönemle ilgili önemli bilgiler verdi. Tetik, kiralarda uygulanan tavan zam düzenlemesinin sona ermesi durumunda, 2 Temmuz'dan önce başlayan veya yenilenen sözleşmeler için yüzde 25 zam sınırının devam edeceğini ifade etti. Ancak, 2 Temmuz'dan sonra başlayan veya yenilenen sözleşmelerde zam oranının TÜFE'ye göre belirleneceğini vurguladı.

"Düzenlemenin kaldırılması halinde ev sahiplerine zam hakkı doğacak mı?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: "Temmuz öncesinde oluşabilecek yeni zam oranlarında yüzde 25'lik kira sınırı yine referans alınacak. Bu değişiklik en fazla 2 Temmuz'dan sonraki kira sözleşmelerini etkileyecek. Ancak Temmuz ayından önce yapılan sözleşmelerde yüzde 25 kira sınırlaması devam edecek."

Dava Süreçlerini Nasıl Etkileyecek?

Kira fiyatlarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle on binlerce ev sahibi ve kiracı hukuki yollara başvurdu. Ufuk Tetik, tavan zam sınırlamasının dava sürecindeki etkilerini şöyle değerlendirdi: "2023 Eylül ayı itibarıyla kiracı ve ev sahipleri arasındaki dava süreçleri o kadar yoğunlaştı ki, Sulh ve Ceza Mahkemeleri'nin neredeyse yüzde 50'den fazla davası bu konuydu. O yüzden Eylül 2023'ten sonra bir ara bulucu sistemi getirildi. Bu sistemle on binlerce dava belli bir oranda çözüldü ancak o sistemde yüzde 25'lik zam sınırı uygulanmadı. Ev sahibi ve kiracı ortak bir noktada anlaştı. Bu yüzden, devam eden davalarda da muhtemelen süreç bu şekilde devam edecektir."

İlk Kez Ev Kiralayanlar İçin

Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, yeni kiralamalarda ciddi zam oranları beklediğini vurguladı. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 70-75 bandında zirveyi görmesi beklenirken, ilk kez konut kiralama yapacak kişilerin buna paralel olarak yüksek kira fiyatlarıyla karşılaşacağını belirtti.

Zam Oranı En Yüksek Hangi Ayda

Gayrimenkul Uzmanı Tetik, yüzde 25'lik sınırlamanın kalkmasıyla birlikte en yüksek kira zam oranının ağustos ayında olacağını vurguladı. Mayıs ayında yüzde 70 ile zirve yapması beklenen enflasyonun yazın baz etkisiyle düşmesiyle birlikte, kira artış oranlarının yüzde 60-65 bandında seyredeceğini düşündüğünü ifade etti.

Ufuk Tetik, ev sahiplerinin gerekçe göstermeden kiracıları tahliye edemeyeceğini belirterek şunları söyledi:

"Kira sözleşmeleri genellikle bir yıldır. Bir yılın sonunda kira sözleşmesi süreli bir sözleşmedir. Bir yılın sonunda yeni zam oranı ile devam ettiğimiz anda artık süresiz kira sözleşmesine gider ve siz 10 yıla kadar, kanunda bazı özel detaylar varsa, o kıstaslar dışında kiracınızı tahliye edemezsiniz. Tahliye gerekçelerinden bir tanesi Türkiye'de genellikle düşük kiradır. Devlet diyor ki 5 yılın sonunda kira tespit davası açarsın ve bölgedeki emsal kira bedellerini referans alarak kiranı güncellersin ancak bu kararda tahliye yok. O yüzden ev sahipleri, kiracıyla işin başında anlaşmaları için kira sözleşmesi yaparken aynı zamanda tahliye taahhütnamesi imzalatırlar. Bu da şu demektir; kiracıya belli bir sürede uyarı verdiğimde o sürenin sonuna kadar evi tahliye etmesini istiyorum. Tahliye taahhütnamesinde kiracı bunu kabul ettiğini beyan eder. Eğer böyle bir taahhüt yoksa, ev sahibi 10 yıldan önce kolay kolay gerekçesi olmadan kiracıyı tahliye edemez."

Kaynak: istiklal.com.tr