CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV canlı yayında kurultaydan İmamoğlu'na, Özgür Özel'den Zafer Partisi ile olan protokole kadar dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Seçim sabahı 'değişim' talebini başlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisini 'sırtından hançerlediğini' isim vermeden söyleyen Kılıçdaroğlu, "E ben boşuna demiyorum hançerlendik diye. Niçin böyle bir talep birden bire patlıyor ben bunları biliyorum ama gereksiz bir tartışmaya zemin hazırlamak istemiyorum." dedi. 

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

- Meral Akşener'in masadan neden kalktığını bilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sayın Akşener'in hangi gerekçe ile masadan kalktığını ve döndüğünü bilmiyorum. Bir gün uygun ortam olur ilk sorum bu olacak. O kadar zor koşullarda mücadele verdik ki. Yorum yapıyorsan o günün atmosferine bakacaksın. Bir akıl tutulması var. Benim bildiğim gazetecilik böyle değil. Araştırır, bakar. Hiçbir ayrıntıya girilmeden, doğrudan doğruya Kılıçdaroğlu'na nasıl saldırırız, nasıl eleştiririz." şeklinde konuştu.

- Kendisine yönelik 'adaylığını dayattığı' iddiaları üzerine konuşan Kılıçdaroğlu, "'Aday olacaksın', 'Mutlaka aday olmalı' diyorlardı. Daha önce de iki kez cumhurbaşkanlığı seçimi oldu ve ben aday olmadım. Kimse de o dönem sen aday ol demedi. Bizim partide dayatma olmaz. Altılı masada da bunlar konuşuldu. Biz orada kararları oy birliği ile alıyorduk. Başlangıçta hiç adaylık konuşmadık. Bu bana söylendi. 'Adaylığınızı şimdiden açıklayalım' dediler. 'Hayır' dedim." şeklinde cevap verdi.

- Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile yapılan protokolde 'kayyıma karşı' maddesinin bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "O protokolde çok önemli bir şey var. 'Belediye Başkanlarını mahkeme kararı olmadan kayyum atanmasının doğru olmadığı ve önüne geçileceği' yazılı. Zafer Partisi'nin Genel Başkanı buna imza attı. Bunu kimse konuşmuyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: istiklal.com.tr