İstanbul Başakşehir'de yaşanan olayda, bir sitede bakılan Eros adlı kedi, aynı sitede yaşayan İbrahim Keloğlan tarafından yılbaşı gecesi tekmeleyerek öldürülmüştü. Keloğlan hakkında verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası, hükmün açıklanması geri bırakılmıştı ancak bu ceza üst mahkeme tarafından bozulmuştu. Yeniden görülen davada ise Keloğlan, kasten hayvan öldürme suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak, hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulan zanlı adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

SAVCI İTİRAZ EDECEK

Bu karar kamuoyu ve hayvanseverler tarafından büyük tepkiyle karşılanırken, 18 Mart'ta Cumhuriyet Savcısı, mahkemeye bir yazı göndererek gerekçeli karar yazıldıktan sonra karar aleyhine istinafa itirazda bulunacağını bildirdi. Savcılık, "Usul ve yasaya aykırı hususlar içermesi kararın bozulması için istinaf yoluna gidilecektir" ifadelerini içeren bir dilekçe hazırlayarak mahkemeye sunacak.

SEÇİM SONRASI GÜNDEME GELECEK

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da dün yaptığı açıklamada, "Önceki kararında 1 yıl 3 ay vermişti mahkeme, bu sefer 3 yıl verdi. İyi hal indirimi yaptı. 2 yıl 6 aya düşmüş oldu. Tabii bu da bir tepki oluşturdu. Cumhuriyet savcımız bu konuda istinafa başvuracaktır" demişti. 

Bakan Tunç, "cezasızlık" algısının ortadan kaldırılması için 1 ay bile cezanın hapis karşılığının olması gerektiğini ifade etmişti.

Yılmaz Tunç, sokak hayvanlarına ilişkin soru üzerine de "Sokak hayvanları ile ilgili Tarım Bakanlığımızla birlikte bir çalışma gerçekleştirdik. Hayvanların korunması konusunda hassasız. Ama insan sağlığını da tehdit etmemesi lazım. Bu anlamda dengeyi kuracak yasal bir düzenleme hazırlığı var. Seçim sonrası gündeme gelecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AJANSLAR